Zübük Roman Özeti – Aziz Nesin

  • 20 Ağustos 2018
  • 4.172 kez görüntülendi.

Zübük Roman Özeti – Aziz Nesin

Zübük, Türk edebiyatının en önemli siyasal eleştiri romanlarından biridir. Aziz Nesin tarafından kaleme alınan eser, çıkarcı ve yalancı siyasetçileri ve onların düştüğü durumu anlatır. Bir dönem Kemal Sunal’ın başrolünü oynadığı bir filme de konu olmuştur. Özet sonunda bu filmi izleyebilirsiniz.

ROMAN : Zübük

YAZAR: AZİZ NESİN

ÖNEMİ: Türkiye’nin her döneminde görülebilecek çıkarcı ve yalancı siyaset adamlarının en ünlü tipini oluşturması açısından önemli bir eserdir.

KONUSU: Yalan ve dolanla, oynadığı çok çeşitli oyunlarla milletvekilliğine kadar yükselen Zübükzade İbrahim’in komikliklerle dolu hayatı anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Zübükzade İbrahim Bey: Sürekli yalan söyleyen ve kasabayı kandıran kurnaz bir adamdır. Romanın başkahramanı olan Zübük, toplumun içinde her dönem var olan ve halkı kandıran yöneticilerin tipidir.

 

ÖZET:

Zübükzade İbrahim kurnazlığı ile tüm kasabada adını duyurmuş olan bir şahıstır. Zübükzade İbrahim aldığı bir mektupla Ankara’daki dostlarının kasabaya geleceğini söylemiştir. Milletvekillerinden arkadaşları olduğunu düşündükleri Zübükzade İbrahim’e işlerini çözmesi için kasabalılar epey bir para kaptırmışlardır. Sabri ve Nuri gibi kasaba eşrafından şahıslar da Zübükzade İbrahim’in kazığını yemişlerdir. Zübükzade İbrahim yazdırdığı yalan mektuplar ve oyun olan telefonlaşmalar neticesinde kasabada iyice tanınan biri olmuştur. Köyü teftişe gelen Vali bile bu oyuna alet olmuştur. Zübük oynadığı oyun sayesinde belediye başkanı bile seçilir. Daha sonra milletvekili bile olan Zübükzade İbrahim, kasabanın hiçbir isteğini yerine getirmez ve Başbakan’ı kızdırdığı için son seçimde milletvekili de olamaz. Ancak yine ortaya çıkan Zübükzade bu sefer muhalefet olarak nutuklarına devam eder. Yine birçok kişi ona inanır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?