Ziya Paşa Eser Özetleri Toplu

  • 26 Ekim 2017
  • 5.031 kez görüntülendi.
Ziya Paşa Eser Özetleri Toplu

Ziya Paşa Eser Özetleri Toplu olarak eserozetleri.com sitesindedir. Siz değerli ziyaretçilerimiz için Ziya Paşa’nın tüm eserlerini bir araya getirip kısa bir özet sunduk bu eserlerden. Kısa bir özet şeklinde derlediğimiz bu yazımız umarız ilginizi çekecektir. Lütfen yorum yapmayı unutmayın.


Ziya Paşa Eser Özetleri

Zafername Özeti:

Ziya Paşa tarafından kaleme alınmış kasidedir. Şair eserini ilk önce kaside şeklinde kaleme almış, daha sonra ise onu tahmis etmiştir. Yani her beytine üç mısra daha ilave etmiştir. Ali Paşa’ya yapılan hicivlere yer verilmiş olan bu eser mizahi ve satirik tarzdadır. Ziya Paşa eserini Ali Paşa’nın Girid’e gidip ustalıklı bir siyaset güderek adada çıkan isyanı bastırmasını ve yönetimi ele almasını “sivil bir kumandanın askeri başarısı” olarak göstererek ince bir alayla kaleme almıştır.

Harâbât Özeti:

Ziya Paşa’nın kaleme aldığı bir divan edebiyatı antolojisidir. Eser üç büyük cilt olarak kaleme alınmıştır. Eserde Arap, İran, Türkiye ve Orta Asya Türkçesi şairlerinden seçilmiş şiirlere yer verilmiştir. Bu eser Namık Kemal tarafından Tahrîb-i Hârabat ve Tâkib adlı iki risale ile eleştirilmiştir. Namık Kemal eserin ön sözünde yer alan eski edebiyat yanlısı fikirlere karşı çıkmıştır.

Rüyâ Özeti:

Ziya Paşa’nın sade bir dille kaleme aldığı eser karşılıklı konuşma tarzında yazılmış, küçük, mensur ve fantastik bir eserdir. Batı etkisinde gelişen Türk edebiyatı dairesinde mülakat biçiminde yazılmış olan röportajın ilk örneği olarak kabul edilmektedir. Ziya Paşa eserde Londra’da uykuya dalmış ve rüyasında Sultan Abdülaziz’i görerek onunla mülakat yapmış ve ona Yeni Osmanlılar Cemiyeti’nin amacını, yapılan çalışmaları anlatmıştır.

Verâset Mektupları Özeti:

(Verâset-i Saltanat-ı Seniyye): Ziya Paşa’nın kaleme aldığı ve iki mektuptan oluşmuş olan bir eserdir. Ziya Paşa mektupları 1868 yılında Avrupa’dayken İstanbul’daki bir dostuna yazmıştır. Mektupların yazılmasının görüne amacı verâset kanununun Mustafa Fazıl Paşa ve oğlunun aleyhine değiştirilmesi nedeniyle Mustafa Fazıl Paşa’nın haklarının savunulmasıdır.

Defter-i Amâl Özeti:

Ziya Paşa’nın anı türünde kaleme aldığı bir eserdir. Eserde Ziya Paşa’nın çocukluk hatıralarına yer verilmiştir. Dili sade, üslubu samimidir. Tanzimat yıllarından itibaren yazılan ilk hatıra kitaplarımızdandır.

Arz-ı Hal Özeti:

Ziya Paşa’nın 72 sayfa olarak kaleme aldığı ve kendi hayatından izler taşıyan bir dilekçedir. Rivayet edildiğine göre eser Sultan Abdülaziz’e takdim edilmiştir. Ziya Paşa eserde saraydan neden çıkarıldığını, neden hep istemediği yerlere tayin edildiğini ve kendisinin neden Avrupa’ya gittiğini kaleme almıştır.

Şiir ve İnşa Özeti:

Ziya Paşa’nın kaleme aldığı ünlü bir makaledir. Şiir ve şiirin yapısı ile ilgili bilgilerin yer aldığı makale Ziya Paşa’nın kendi çıkardığı Hürriyet gazetesinde yayımlanmıştır. Makalede Ziya Paşa eski edebiyatımız olan Divan edebiyatına eleştirilerini sıralayıp bu edebiyatın milli olmadığından bahsetmiş ve halk edebiyatımızı milli olarak gördüğünü dile getirmiştir. Bu makaleden 6 yıl sonra kaleme aldığı Harabat antolojisinde ise divan edebiyatını halk edebiyatı karşısında savunmuştur.


Diğer kategorilerdeki eser özetlerimizi okumak için lütfen ilgili kategorilere gidiniz. Ayrıca eklenen her bir eser özetinde anında haberdar olmak istiyorsanız lütfen Eser Özetleri android uygulamasını cep telefonlarınıza ücretsiz olarak indiriniz. Bu sayede tüm özetlerimizden haberdar olabileceksiniz.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ahmet dedi ki:

    Gayet güzelmiş

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up