Ziya Gökalp Eser Özetleri Toplu

  • 18 Aralık 2017
  • 7.945 kez görüntülendi.
Ziya Gökalp Eser Özetleri Toplu

Ziya Gökalp Eser Özetleri

Ziya Gökalp Eser Özetleri Toplu olarak sizlere sunulmuştur. Siz de aşağıdaki eser özetleri gibi okumuş olduğunuz roman, hikaye ve diğer eserlerin özetlerini bizlere gönderebilirsiniz.

Ziya Gökalp Eser Özetleri TopluTÜRKÇÜLÜĞÜN ESASLARI: Ziya Gökalp’in 1924 yılında ilk baskısını çıkardığı bu eser onun en tanınmış yapıtıdır. Türkçülüğün tarihinden başlayarak Türkçülüğün anlamı, kültür, medeniyet, dil, din, halk, batı, mefkûre gibi konularda bilgi vermiş olan bu eser iki ana bölümle oluşmuştur. Birinci bölümde “Türkçülüğün mahiyeti”, ikinci bölümde ise “Türkçülüğün programı” anlatılmıştır. Eserde Tanzimat’tan beri dağınık olan Türkçülük çalışmalarını sistemleştirmiştir.


 

Ziya Gökalp Eser Özetleri TopluKIZIL ELMA: Ziya Gökalp’in 1914 yılında yayımladığı şiir kitabıdır. Türkçülüğün uzak ülküsü olarak tarif ettiği “Turancılık” bu şiir kitabının ana konusudur. Esere isim olan “Kızıl Elma” şiirinde Ressam Turgut, Ay Hanım’a âşık olur ve onun peşinde Kızıl Elma’yı arar. Şiir Türklere ait çeşitli imgelerle kaleme alınmıştır. Turan, Alageyik, Kızıl Elma, Altın Destan gibi ünlü şiirler bu kitapta bulunmaktadır. Turan fikri bir ideal olarak işlenmiştir.

 


Ziya Gökalp Eser Özetleri TopluYENİ HAYAT: Ziya Gökalp’in Türk milleti için arzuladığı hayatı anlattığı şiirlerin yer aldığı eserdir. İstanbul hükümeti tarafından sansüre uğramış olan bu kitap dergilerde kaleme aldığı şiirlerle oluşmuştur.

 

 


Ziya Gökalp Eser Özetleri TopluALTIN IŞIK: Ziya Gökalp’in hece ölçüsüyle, sade dille kaleme aldığı ve halk masallarından, efsanelerden etkilenerek yazdığı şiirleri içinde barındıran bir şiir kitabıdır. Eserde Keloğlan, Deli Dumrul, Nar Tanesi gibi Türk masallarını aktarmış ve milli bir bilinç oluşturarak halk kültürünün önemini anlatmaya çalışmıştır. Ziya Gökalp bu eseri tamamlayamamıştır.


Ziya Gökalp Eser Özetleri TopluTÜRKLEŞMEK, İSLAMLAŞMAK, MUASIRLAŞMAK: Ziya Gökalp’in “Türk milletindenim, İslam ümmetindenim, Garp medeniyetindenim” şeklinde formülize ettiği düşüncesini programlı bir şekilde anlattığı kitaptır. 1918 yılında İstanbul’da basılan bu eser Türk Yurdu ve İslam Mecmuası’nda yayımladığı makaleler ile oluşturulmuştur.

 


Siz de eser özetlerinin telefonlarınıza bildirim olarak gelmesini istiyorsanız mobil uygulamamızı cep telefonlarınıza indirerek her gün bir eseri okuyabilirsiniz.

Ayrıca diğer Milli Edebiyat dönemi eserlerinin özetlerini okumak için lütfen Milli Edebiyat Dönemi Eser Özetleri adlı kategorimize gidiniz. Sizler için ölümsüz eserlerimizin özetlerini bir araya getirmekten zevk duyuyoruz.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up