Zenciler Birbirine Benzemez Roman Özeti – Atilla İlhan

  • 20 Ağustos 2018
  • 1.245 kez görüntülendi.

Zenciler Birbirine Benzemez Roman Özeti – Atilla İlhan

Zenciler Birbirine Benzemez romanı Atilla İlhan tarafından kaleme alınan sosyal ve siyasal içerikli bir romandır. Şair kimliğiyle bildiğimiz Atilla İlhan bu sefer Zenciler Birbirine Benzemez romanıyla karşımıza çıkmıştır. Mehmet Ali karakteri etrafında şekillenen Zenciler Birbirine Benzemez romanı, toplumun bir aynası, dönemin siyasi fikirlerinin birer yansımasıdır.

ROMAN: ZENCİLER BİRBİRİNE BENZEMEZ

YAZAR: ATTİLA İLHAN

TÜRÜ: Sosyal-Siyasal roman

ÖNEM: Avrupa’da komünist ve antikomünist mültecilerle karşılaşan ve hayal kırıklıkları yaşayan bir devrimcinin yaşam öyküsünü anlatması ve bir dönemin siyasi olaylarına ışık tutması açısından önemlidir.

KONUSU: Yoksul bir çocukluk geçiren kimsesiz Mehmet Ali’nin paraya kavuşması ve Avrupa’ya giderek komünist ve muhalif dostlar edinmesi, yaşadığı aşklar romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Mehmet Ali: Anası babası olmayan bir gençtir. Yoksulluğun her çeşidini yaşamıştır. Kendisi para kazanmaya başladıktan sonra Avrupa’ya gitmiş ve orada çeşitli mültecilerle tanışmıştır. Hayatı bocalamalarla geçer.

Şadiye: Mehmet Ali’nin sevdiği kızdır ama askerden döndükten sonra onu tekrar bulamaz.

Yankoviç: Yogoslav muhaliftir, öldürülür.

ÖZET:

Mehmet Ali yoksul bir çocuktur. Anne ve babasız büyümüş, Sanat Enstitüsünde parasız yatılı okumuştur. İstanbul’da Karaköy’de bir radyo teknik atölyesinde çalışır ve geceleri de aynı atölyede yatar. Şadiye adlı bir kızı sevdiğinden onunla evlenebilmek için sanatını ilerletmeye çalışır. Daha sonra Erzurum’da askerlik yapar. Ancak dönüşünde Şadiye’ye ulaşamaz. Sanatını ilerletip bol para kazanmaya başlamıştır. II. Dünya Savaşı yılları Fransa’ya gider. Kaldığı otelde komünistlerle ve çeşitli ülkelerin muhalif kişilikleriyle tanışır. Öğrenci Alman kızı Hilde’ye de âşık olmuştur. Arkadaşı Yankoviç öldürülür. Vize süresi dolar ve parası biter. İşsiz kalan Mehmet Ali bocalayışlar içinde yaşamaya devam eder.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?