Zehra romanı özeti – Nabizade Nazım

  • 14 Kasım 2017
  • 19.416 kez görüntülendi.

Zehra Romanı Özeti

Zehra Romanının Özeti ile tekrar karşınızdayız. Daha önce yayınlamış olduğumuz Karabibik romanı özetini okuyabilirsiniz. Bu roman Türk Edebiyatının ilk psikolojik roman denemesi olması bakımından son derece önemlidir. Natüralizm akımından etkilenilerek yazılan ilk natüralist romanımızdır. Ösym zaman zaman bu bilgiyi sorgulayabilir. Ayrıca eser yazarı ve kısa özetini ya da konusunu bilmekte fayda var.

Eser, Nabizade Nazım’ın ölümünden sonra yakın dostu olan Mahmud Sadık Bey tarafından Servet-i Fünûn dergisinde yayımlanmıştır. Bu sayede roman geniş kitlelerce okunmuş ve sevilmiştir.

ROMAN: ZEHRA

YAZAR: NABİZADE NAZIM

TÜRÜ: Psikolojik roman

ÖNEMİ: İlk psikolojik roman denemesidir. Romanı aynı zamanda ilk natüralist romanımızdır.

KONUSU: Romanda aşk ve ihtiraslarının kurbanı olan kişilerin yaşamları ve intikam ateşiyle yanıp tutuşan, psikolojisi bozuk Zehra’nın sonu ölümle biten hayat hikayesi anlatılmıştır. Bir kıskançlık Hikayesidir.

ŞAHIS KADROSU:

Zehra: Huysuz ve kıskanç bir kızdır. Kıskançlığından kaynaklanan ihtiraslarıyla başkalarının yaşamını da mahvetmiştir.

Suphi: Güzel kadınlara gönlünü kaptıran bir gençtir. Kahramanımızın ilk kocasıdır. Onunla kıskançlıkları sebebiyle ayrılmış ve Rum kadınının düşürdüğü tuzak neticesinde evlendiği Sırrıcemal’in ölümüne neden olmuştur.

Sırrıcemal: Zehra ve Suphi’nin yaşadığı eve alınan cariyedir. Suphi, kahramanımızı bırakınca Sırrıcemal’le evlenir. Aldatıldığını anlayan Sırrıcemal intihar eder.

Zehra Romanı Özeti

Zehra’nın babası mağaza sahibidir ve kahramanımızı Suphi ile evlendirir. Bu evlilik kahramanımızın aşırı kıskançlıkları ve huysuzluklarıyla tehlikeye girer. Eve alınan cariye Sırrıcemal ise bardağı taşıran son damla olur kahramanımız için. kahramanımızdan kıskançlıkları yüzünden ayrılan Suphi, Sırrıcemal ile evlenir. Kahramanımız ise intikam almak için uğraşır. Ürani adlı genç bir Rum kadını, Suphi’yi baştan çıkarması için tutar. Suphi bu tuzağa düşer ve bunu öğrenen karısı Sırrıcemal ise intihar eder. Suphi ise Ürani’yi ve onun düşüp kalktığı dostunu öldürür, kahvelere düşer, işsiz kalır. Kahramanımız bu olaylardan sonra başkasıyla evlenir ama mutlu olamaz. Birgün yolda giderken caddede ölü bir kadın görür. Bu Suphi’nin annesidir. Bu duruma çok üzülür ve vicdan azabı çeker. Otuz beş gün sonra da kendisi ölür.

Bu roman özeti ösym soruları için oldukça önemlidir. Siz de elinize geçen bilgilerle paylaştığımız bilgileri harmanlayıp ösym sınavlarında başarılar elde edebilirsiniz.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yorumlar (2 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?