Zavallı Çocuk Tiyatro Özeti | Namık Kemal

  • 28 Mart 2019
  • 3.241 kez görüntülendi.

Tanzimat Dönemi’ne ait Zavallı Çocuk Namık Kemal’in dram türündeki ilk eseridir.Aile konusunu işlediği bu eserde Namık Kemal, aile baskısı nedeniyle tanımadıkları ve sevmedikleri insanlarla evlendirilen genç kızların yaşamını konu olarak almıştır.

 TÜRÜ : Tiyatro

YAZAR : Namık Kemal

ÖNEMİ: Namık Kemal’in dram türünde kaleme aldığı ilk tiyatro eseridir. Eser üç perdeden oluşmaktadır. Zavallı Çocuk tiyatro eseri yayımlandıktan sonra başka tiyatro oyunlarına da esin kaynağı olmuştur örneğin ; Abdülhak Hamit Tarhan’ın İçli Kız eseri gibi .

KONUSU: Ata’yı sevmekte olan Şefika, ailesinin ısrarlarına dayanamayarak babasının borçlarını da düşünerek sevdiği adam Ata’yı bırakarak zengin ve yaşlı bir adamla evliliği kabul eder. Ancak üzüntüsünden verem olur. Ata ise bu acıya dayanamaz ve kendini zehirler. Şefika ise onun ardından ölür. Avrupa’da görülen hastalık ve intihar edebiyatını bizde ilk defa işleyen eserlerdendir.

ŞAHIS KADROSU:

Şefika : Eserin baş kahramanıdır. Şefika birlikte büyüdüğü tıp öğrencisi Ata’ya aşıktır fakat özellikle annesinin baskısı ile bunu söyleyemez ve babasının istediği Paşa ile evlendirilmek ister. Aşkına yenik düşüp vereme yakalanır.

Ata :Şefika’nın sevgilisidir. 19 yaşındadır. Küçük yaşta öksüz kaldığı için Halil Bey’in himayesi altına alınmış ve Şefika ile birlikte büyümüştür. Şefika’ya aşıktır fakat bunu söyleyemedikleri için kavuşamazlar. Şefika’nın verem olmasına dayanamaz ve zehir içip intihar eder.

Halil Bey :Şefika’nın babasıdır. Aslında eşine göre daha merhametlidir. Kızı Şefika’yı bir Paşa ile evlendirmek ister.

Tahire Hanım : Halil Bey’in eşi , Şefika’nın annesidir. Ata ile Şefika arasında ki aşkı fark etmiştir. Bunun bir hata olduğunu düşünür ve kızını her şeye rağmen Paşa ile nişanlar. Ata ve Şefika aşkının duyulmaması için elinden geleni yapar ; Şefika’ya da bu konuda baskı uygular.

Zavallı Çocuk Tiyatro Özeti

Ata küçük yaşta öksüz kalmıştır ve akrabası Halil Bey onu himayesi altına almıştır. Halil Bey’in kızı Şefika ile birlikte büyümüşlerdir. Zaman içinde birbirlerine aşık olmuşlardır. Ata tıp fakültesinde okumaktadır. Şefika ise 14 yaşına henüz yeni basmıştır. Halil Bey kızını kırk yaşlarında bir Paşa ile evlendirmek ister. Maddi açıdan sıkıntıda olan Halil Bey eşi Tahire Hanım’ın baskısı ile bu işe razı olur. Halil Bey yinede bu evliliğe razı olmadan önce kızını yanına çağırır ve başka birini sevip sevmediğini, aşık olup olmadığını sorar.  Şefika ise babasından çekindiği için Ata’yı sevdiğini söyleyemez fakat annesine durumu anlatır. Tahire Hanım ise bunun bir hata olduğunu ve kızının yanıldığını söyleyip bu aşka karşı çıkmıştır. Paşa ile Şefika’yı nişanlarlar.

Şefika bir türlü babasına Ata’yı sevdiği söyleyemediği için üzüntüden hasta olur. Düğün hazırlıkları yapılırken vereme yakalanır. Yirmi – yirmi beş gün içerisinde Şefika yatakta ölümü bekler hale gelir , verem onu çok yıpratmıştır.Tıp fakültesinden izin alan Ata ise sevgilisinin yanına koşarak gider onun hasta ve üzgün haline kendisinin de sebep olduğunu düşünerek Şefika’nın baş ucunda çok kuvvetli bir zehir içer ve Şefika’nın kollarına yığılır , ölür. Şefika ise Ata’ya sarılarak son nefesini verir.

  • Okumuş olduğunuz bu özetle ilgili lütfen yorum yapmayı unutmayın
  • Ayrıca diğer Tanzimat Dönemi eser özetlerini de bu bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Tanzimat Dönemi Eser Özetleri

  • Sadece Namık Kemal’in diğer eserlerini okumak için lütfen tıklayın.

Namık Kemal Tüm Eser Özetleri

Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?