Zamir Özeti

  • 31 Aralık 2021
  • 68 kez görüntülendi.

İçindekiler

Zamir Özeti

Zamir özeti  2021 senesinde piyasaya sürülen ve Hakan Günday tarafından yazılmış olan bir eserdir. Yerli romanlar kategorisinde yer alan eser 368 sayfa uzunluğundadır ve Doğan Kitapçılıktan yayınlanmıştır. Yazarın en popüler kitaplarından birisi olan ve okuyucular tarafından beğeni ile karşılanan eser ile ilgili özet ve karakter gibi pek çok ayrıntı merak konusu olmaktadır. Yazımızın devamında kitaba dair bilgi veriyor olacağız.

Zamir Özet

Zamir kitabında yaşamına mülteci kampında başlamış olan ve patlayan bir bomba ile yüzünü kaybeden Zamir’in bir yardım kuruluşunda barış amacıyla yaptığı mücadeleler konu alınmaktadır. Mülteci kampında gözlerini açan bebeğin hiç kimseye zarar vermemiş ve dünyaya henüz yeni gelmiş olmasına rağmen insanlar tarafından kurulan bombalar nedeniyle zarar görmesi olayın başlangıcıdır. Yüzünü kaybeden bebek için korkulan unsurlardan birisi onun insanlardan nefret ederek büyümesidir.

Bebek her zaman temiz bir vicdanla yaşamak için savaş verecek ve gerçek niyeti ile sınanacaktır. Yaşamı boyunca insanlardan nefret ederek mi yoksa iyi bir insan olmak için yaşam mücadelesi ile mi yaşamalıdır?

Bebeğe öyle bir isim konulmalıdır ki hayatta sahip olduğu en değerli şeyin vicdanı olduğunu bilmelidir denir. Hayatta her şeyin bir niyet olduğunu anlaması için ve çocuğun doğru yolda yaşaması temennisiyle; birden fazla değil de farklı anlamlara gelen Zamir adı konulur. Zamir Arapça’da ‘iyi niyet ve vicdan’ demektir. Rusça’da ‘barış için’ anlamına gelirken Türkçe’de ‘varlıkların adları yerine kullanılabilen sözcük’ olarak ifade edilir.

Zamir Eser özeti 8 senenin ardından okurla buluşan Hakan Günday’ın vicdan konusu başta olmak üzere pek çok unsuru sorguladığı yeni romanının kahramanı ve adını inceler. Zamir’in yaşamı annesini Türkiye Suriye sınırında onu bıraktığı bir mülteci kampında başlar. Annesi çocuğunu oraya bıraktığı takdirde bir yaşam şansı olduğunu ve kaderinin kendisine benzeyeceğini düşünür. Ancak kampta patlayan bir bombayla yüzü yok olur.

İlginizi Çekebilir – Lewis Carroll Alice Harikalar Diyarında Özeti

Yaşamına onu büyütmüş olan yardım kuruluşu için canlı yayında para toplayarak devam eder. Vicdanını temiz tutabilmek amacıyla bir mücadele başlatır ve yaşam amacını buna göre kurar.

Bir yardım kuruluşu desteği ile büyüyen Zamir başka bir yardım kuruluşunda dünya barışını getirmek maksadıyla çalışmaya başlar. Bahsedilen dünya yeni bir 1000 yılın eşiğindedir. Pek çok kıtada savaşın sürdüğü ve dünyanın dört bir yanında haksızlıkların hüküm sürdüğü bir dünya tasviri vardır.

Dünyanın pek çok yerinde farklı olumsuz şartlar yaşanırken Türkiye’de de vantrilok bir lider bulunur. Uzun zamandır karnından konuşan ve halkının sesi olduğu iddiasıyla kendini saydırmaya çalışan biri tasvir edilmektedir. Fakat eleştiri aldığında küsen ve çok sert tepki veren bir insandır.

Kendi varlığının tartışılması konusunda bu konuşmaları durdurmak için ülkeyi plebisite götürür. Plebisitte sorulan soru ‘Allah var mı’ şeklindedir. Yanıt ‘Evet’ çıktığı takdirde Allah’ın dediğinin olacağı elçisinin de kendisi olacağı ifade edilir. Böyle zor ve distopik koşullar altında yeni bir dünya tasviri yapılır. Zamir öncelikle insanları barışa ikna etmeye çalışır.

İnsanları öldürmemeye ve iyi olmaya davet eder. Ancak her seferinde karşısına zor bir duvar çıkar. Ona vicdanlı olmasını öğütleyen dünyanın ne kadar acımasız olduğunu görür. Çok güvenerek hizmet sunduğu yardım kuruluşlarının dahi vicdansız olduğunu fark eder.

Zamir Karakterleri

Zamir eserinde birden fazla ülke ve tüm dünya çapında bir anlatım söz konusu olmakla birlikte en belirgin karakter Zamir olmaktadır.

Sonuç

Belirgin bir distopya olarak öne çıkan eser son yılların merak edilen kitapları arasında yer almaktadır. Yeni bir 1000 yıl öncesinde bir Dünya Barışı Vakfı bünyesinde çalışan Zamir’in görevi savaşları durdurma ve barış senaryoları ile bu sorunların önüne geçmektir. Çeşitli mücadeleler ve kontroller içerisinde Zamir ‘insan nasıl barışır’ sorusunun yanıtını arar. Genişlemekte olan evrenin bir şarapnel bulutundan ibaret olduğu ve akıllardaki tüm düşüncelerin birer şarapnel olduğu düşüncesi bir metafor olarak yer alır.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?