Yüzyıllık Yalnızlık Özeti

  • 19 Aralık 2021
  • 45 kez görüntülendi.

Yüzyıllık Yalnızlık Özeti

Yüzyıllık Yalnızlık özeti bakıldığı zaman dünya edebiyatının en iyi eserlerinden biridir ve genellikle konusu Buendio ailesinin Maconda kasabasında geçen yüz senelik bir aile destanını konu alır. Soy ağacının başında olan kişiye bakıldığı zaman kasabanın kurucusu olan Jose Arcadio ve Ursula çifti bulunmaktadır. Bu çift akraba evliliği sonucunda evlenir ve sürekli olarak bir uğursuzluk olacak korkusu ile yaşarlar. Kasabada yaşanan olaylar ise Ursula karakterinin tahminlerini boşa çıkartmamaktadır.

Maconda kasabası bilinen kasabalara benzemez ve çiftin kurduğu bu kasaba başlarda masum olsa da zamanla büyüdüğünde gelişerek korkunç olayların yaşandığı bir cehenneme dönüşmektedir. Yüzyıllık Yalnızlık konusu bu noktadan sonra başlar ve kasabada yaşayan fantastik karakterlerle birlikte büyücüler, uçanlar, ruhla gibi birçok gerçek dışı karakter bulunur. Özellikle kasabada meydana gelen unutkanlık ve uykusuzluk hastalığı ile beraber hikâyenin sonunda koca bir kasaba ile koca bir nesil unutulmaktadır.

Yüzyıllık Yalnızlık Özet

Yüzyıllık Yalnızlık özet roman içerisinde 6 kuşak boyunca yaşanan hayat hikayeleri görülmektedir. Çoğunun adı ise birbirinin aynı olarak devam etmektedir fakat hepsinin karakter özelliği ile hikâye gidişatı tamamen farklı olabilmektedir. Hikâyeye başlandığı zaman tüm karakterlerin ölüm anı görülmektedir buna rağmen kişilerin neler yaşadıklarını okumak heyecanı azaltmamaktadır.

Yüzyıllık Yalnızlık kitabı içerisindeki ana temada koca bir soyağacı anlatılmıştır fakat aslında yazarın kendi yaşamış olduğu siyasi olaylarda kitap içerisinde bulunmaktadır. Özellikle muz cumhuriyeti olarak bilinen terim roman içerisindeki kasabayı çok iyi anlatmaktadır. O masum olan kasabanın nasıl sömürüldüğü ve genel olarak işçi haklarının ihlal edilmesi ile birlikte greve giden işçilerde bulunmaktadır.

Kitap içerisinde unutkanlık hastalığına yakalanan kişilerin hiçbir şey hatırlamamasıdır ve bununla beraber kitap içerisinde en fazla eleştirilen fakat yazarın ısrarla vurguladığı olaylardan biri ensest ilişkidir. Kitap içerisindeki karakterler arasında kardeş ile teyze ile yaşanan evliliklerde bulunmaktadır ve özellikle cinsellik üzerinden ilişkilere doğru ve yanlış kavramların göndermeleri yapılıyor.

Yüzyıllık Yalnızlık Karakterleri

Yüzyıllık Yalnızlık karakterleri bakıldığı zaman, Maconda kasabası içerisinde büyüyen kabalalık bir aile eserin ilham kaynağını oluşturmaktadır. Kitabın yazarı kitap içerisinde özgün bir anlatım biçimi sağlar ve aynı zamanda babaannesinin geleceğe dair öngörüleri olduğunu ifade ediyor. Bu sevgileri anlatırken de izlediği yönteme dayanmaktadır. Kitap içerisinde mekân yazarın çocukluğunun geçtiği Aracata kasabasının ele alındığı görülmektedir.

Yüzyıllık Yalnızlık karakter analizi bakıldığı zaman yazar sadece bu mekânı Macondo adı ile birlikte olağandışı unsurlarla beraber süsleyerek anlatmaktadır. Kitap içerisindeki konuya bakıldığında Buendia ailesi büyü sonucu ve akraba evliliğinden dolayı 100 sene süren bir lanetle yaşamlarını konu almaktadır. Evlilik sebebinden dolayı domuz kuyruklu olan bu ailenin lanetin sona ermesi için tüm üyelerin ölmesi gerekiyor.

Kitap içerisinde laneti başlatan olaylara bakıldığı zaman Jose ile Ursula’nın evlenmesi ile gerçekleşmektedir ve ikilinin doğan çocukları ilk başta normal bir görünümle dünyaya gelir fakat zamanla türeyen soyları çeşitli yerlerde yaşayan aile üyeleri akraba evliliği yaptıkları zaman lanet gün yüzüne çıkar.

Sonuç

Yüzyıllık Yalnızlık kitabı içerisinde Gabriel Garcia Marquez yazarın popüler kitapları biridir. Yüzyıllık Yalnızlık kitabı sayfası 425 sayfaya sahiptir. İçerisinde birbirinden ilginç konular yer alır ve 2016 senesinde basıma girmektedir. Kitap üzerinde genel olarak akraba evlilikleri sıkıntıları anlatılır bununla birlikte bu kitap Nobel Edebiyat Ödülü kazandırmıştır.

Yüzyıllık Yalnızlık konusu yorumlar bakıldığında birçok dile çevrilmiştir ve kitabın konusu hakkında yazar açıklamalarında kendisini etkileyen her şeyi edebiyat ile beraber aktarmak istediğini söylemiştir.

Yüzyıllık Yalnızlık ana düşünce gerçeklik kavramına katmış olduğu olağandışı boyutla birlikte yayımlamış olduğu ve geçmişten bugüne edebiyat dünyasında yerini koruyor. Kitabın yazarının kendi hayatından yola çıkarak kaleme aldığı bu kitap gerçekçi anlatımla beraber fantastik kurgusu ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda kitap içerisinde zararlı ilişkilerle beraber siyaset gibi konuları da olağan dışı bir anlatımla sunuyor.

Video kaynak

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?