Yurdunu Kaybeden Adam Roman Özeti | Cengiz Dağcı

  • 11 Eylül 2018
  • 2.221 kez görüntülendi.

ROMAN : YURDUNU KAYBEDEN ADAM

YAZAR : CENGİZ DAĞCI

TÜR: Savaş romanı

ÖNEMİ: Sadık Turan adıyla yazarın kendini başkah- raman olarak anlattığı bir roman olması açısından önemlidir.

KONUSU: Eser yurdundan uzakta Türkistan’ın istikbali için Almanya üniformasıyla Rusya’ya karşı savaşmış teğmen Kemal Sadık Turan’ın hatıralarını konu olarak almıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Sadık Turan: Romanın başkahramanıdır. Almanya üniformasıyla Ruslara karşı savaşan bir teğmendir. Hayatı savaşlarla ve acılarla geçer. Birçok sevdiğini savaşlarda kaybetmesi yıkıma uğramasına neden olur.

Marya: Sadık Turan’ın hastanede tanıştığı Polonya asıllı bir kadındır. Sadık Turan’a âşık olur ve ona yardım eder. Amerikalıların bombardımanın da ölür.

 

Yurdunu Kaybeden Adam Roman Özeti

Sadık Turan II. Dünya Savaşı’nda Rusların Türklerle birlikte kurduğu birlikte savaşmaktadır. Almanlara esir düşer. Almanlar Ruslardan esir düşen Türk askerleri ile bir Türk Lejyonu kurup Alman ordusuna katarlar. Türkler bu gibi birliklerden memnundurlar. Çünkü Rus topraklarındaki Türkler Ruslar tarafından insan yerine konulmamaktadır. Sadık Turan Almanların kurduğu Türkistan Lej- yonu’nun komutanıdır. Savaştan önce Kırım’a gidip anne ve babasını ziyaret eder. Savaşta Almanlar Türklere de farklı davranmaya başlamışlardır. Onlara aşağılayıcı harekette bulunmaktadırlar. Sadık Turan ve askerler bundan rahatsızdır. Almanlar, Ruslar karşısında yenilmekten kutulamazlar. Sadık Turan yaralanır. Hastanede PolonyalI bir kızla tanışır. Kız kendisini sevmektedir. Onun yardımı ile Polonya çetelerine katılır. Çok zor günler geçirmiştir. Amerikalıların uçak bombardımanında sevdiği kız ölür. Sadık Turan ise yalnız kalmıştır. İtalya’ya ulaşır. Artık özgürdür ama sevdiği kızı ve yurdunu kaybetmiştir.

CENGİZ DAĞCI KİMDİR?

9 Mart 1920 tarihinde Kırım’ın Yalta şehrinin Kızıltaş köyünde doğdu. Çocukluğu kıtlık, yoksulluk, Rus emperyalizminin zulmü ve büyük baskılar altında geçti. İlköğrenimi köyünde ve Akmescit’te yaptı. aynı şehirde ortaokulu bitirdi (1938). Kırım Pedagoji Enstitüsü ikinci sınıfında iken İkinci Dünya Savaşı çıktı. 1941’de Ukrayna cephesinde Almanlara esir düştü. Almanların yenilmesi üzerine esir kampından kurtularak müttefik devletler safına sığındı. 1946’da Londra’ya yerleşti. Eserlerinde Kırım Türklerinin Rusların zulmü altındaki hayatını anlatır. Türk edebiyatının en güçlü yazarlarındandır. Hüzünlü bir üslubu vardır.
Londra’nın Soutfields bölgesindeki evinde 22 Eylül 2011 Perşembe günü saat 12.30’da vefat etti.
Mezarı, Kırım’da Yalta bölgesine bağlı Kızıltaş (Krasnokamenka) köyündedir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?