Yüksek Topuklar Roman Özeti | Murathan Mungan

  • 23 Eylül 2018
  • 808 kez görüntülendi.

ROMAN : YÜKSEK TOPUKLAR YAZAR MURATHAN MUNGAN

TÜRÜ: Psikolojik-Sosyal roman

ÖNEMİ: Romanın ana temasının kadın olması ve Murathan Mungan’ın bu romanı tanıdığı bütün kadınlara ithaf etmesi önemlidir.

KONUSU: Romanın başkahramanı Nermin’in kendisine emanet edilen küçük bir kızla yaşadığı kabus dolu beş günü ve bu beş günü romanlaştırması eserin konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Nermin: Romanın hem başkahramanı hem de anlatıcısıdır. Kardeşi yoktur ve tek çocuk olarak büyümüştür. Temel amacı kendi olmaktır ama çocukluğundaki yaralar hiçbir zaman kapanmaz. İlk gençlik yıllarında solcu ve feministtir. Tuğde: Beş yaşında olmasına rağmen kadınlığın tüm alametlerini kendisinde barındıran bir çocuktur. Nermin ablasını ve birçok kişiyi çıldırtır.

ÖZET:

Nermin İstanbul’da bekar olarak yaşayan, kariyer sahibi, güzel bir kadındır. Nermin’in arkadaşı kendisine Tuğde adındaki kızını bırakır ve tatile çıkar. Arkadaşını kırmak istemeyen Nermin Tuğde ile geçirdiği beş günü unutamaz. Kendisi ızdıraplı günler geçirir. Hatta yaşadıklarını kaleme alır ve böylelikle yazarlığa adım atar. Yazdığı kitabın adı ise Yüksek Topuklar’dır. Nermin’e bir postacı duygusal olarak bağlanmıştır. Kapıya gelip onunla görüşmek istese de Nermin Tuğde’yi kızı diye gösterir ve postacıyı hayal kırıklığına uğratır. Tuğde ile geçirdikleri beş gün içinde Tuğde, Nermin’in reklamcı arkadaşları ile bağlantı kurarak reklam filmi ayarlar. Nermin’in kendisine bakmasını istemesinin temel sebebi de budur. Ondan faydalanarak reklamcı arkadaşlarına reklam filmi çektirecektir. Tuğde yüzünden Nermin hem Japonlarla yemeğe katılmak hem de şampuan reklamı çekimlerine gitmek zorunda kalır. Çekimler sabah dörde kadar sürer, Japonların yemeğinde ise ayakkabısının topuğu kırılır. Beşinci günün sonunda Tuğde’nin evden gitmesi ile birkaç gün kendisine gelemez.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?