Yol Ayrımı Roman Özeti | Kemal Tahir

  • 01 Haziran 2019
  • 906 kez görüntülendi.

Yol Ayrımı Roman Özeti | Kemal Tahir

Kemal Tahir , Yol Ayrımı eseri ” Esir Şehir ” serisinin üçüncü ve son kitabıdır. Bu seri . dönemin sosyal ve siyasal düşüncesini yansıtıp günümüze ışık tutmaktadır. 1930’lu yıllarda İstanbul’da geçmektedir fakat Ankara’dan gelen haberler , Savaştan zaferle çıkan bir milletin demokrasiye doğru atılan ilk minik adımları bu süreci olduğu gibi yazar yansıtmıştır.

Esir Şehir Üçlemesi Kitapları:

1: Esir Şehrin İnsanları
2: Esir Şehrin Mahpusu
3: Yol Ayrımı

TÜRÜ :  Roman

YAZAR : Kemal Tahir

KONUSU:  Kurtuluş Savaşı’nın ardından yaşanan dönem , harpten zafer ile çıkmış bir milletin demokrasiye doğru atılan adımları konu edilmiştir. Devlet’in gücünü kendi çıkarları için kullanmaya çalışanları ve bu duruma gerçek Kuvayımilliyecilerin tepkileri anlatılmıştır.

ÖNEMİ: 1930’lu yıllar döneminin bir yansıması, bir kanıtı , bir aynası olarak eser önem taşımaktadır. Esir Şehir üçlemesinin son eseridir.

Şahıs Kadrosu :

Kamil Bey : Esir Şehir üçlemesinin baş karakteridir. Hapishaneden çıkmıştır yıllardır görmediği kızını görmek ister.

Ayşe: Kamil Bey’in senelerdir görmediği kızıdır.Ayşe Kuvayımilliyecileri çok sever onlara hayrandır.

Nermin : Kamil Bey’in eski eşidir. İkinci evliliğini bir doktorla yapmıştır.

Doktor Münir: Kamil Bey’in dostudur.

Yol Ayrımı Roman Özeti

Yol Ayrımı eseri Atatürk’ün Serbest Fırkayı kurdurma çalışmaları ile başlamaktadır. Demokratikleşme için bu atılacak ilk adımlardandır. Bu arada Kamil Bey yıllardır görmediği kızı Ayşe’yi görmek ister . Ayşe artık büyümüş ve genç bir kız olmuştur. Eski eşi Nermin bir doktorla evlenmiş , kızları Ayşe’de onlarla yaşamaktadır. Kamil Bey , Nermin ile görüşür ve Ayşe’yi görmek istediğini söyler. Kamil Bey’in aklındaki asıl düşünce kızının zenginliği bırakıp , yoksul babasına kucak açıp onunla yaşamasını diler. Fakat Ayşe babasını yıllardır ölü olarak bilir. Bu durumu Nermin’de Kamil Bey’de alıştırarak açıklamayı uygun bulurlar. Bunun için Kamil Bey’in dostu Doktor Münir’i Ayşe’ye yollarlar,muhabbet ederler. Ayşe babasının Kuvayımilliyeci olduğunu öğrenince havalara uçar çünkü Kuvayımilliyecilere hayrandır.Hemen babası ile yaşamak ister. Bu arada Ramiz Bey’in karısı Fatma ölmüştür ve oğlu Kadir büyümüştür .Ayşe ile evlenmek ister ve bu dileğine kavuşur.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?