Yılanı Öldürseler Roman Özeti | Yaşar Kemal

  • 03 Ekim 2018
  • 5.130 kez görüntülendi.

Yılanı Öldürseler Roman Özeti

Yılanı Öldürseler romanı Yaşar Kemal tarafından yazılan sosyal konuları işleyen bir eserdir. Konusu Eşme’nin yaşadığı gönül ilişkileri ve oğlu tarafından öldürülmesine kadar uzanan olaylar zinciridir.

Yaşar Kemal, Yılanı Öldürseler romanını, 1950 yılında Kozan Hapishanesi’nde tutuklu bulunduğu yıllarda tanıştığı bir çocuğun hayat hikâyesinden esinlenerek yazmıştır ve bu da romanın önemini göstermektedir.

Yılanı öldürseler romanı bir üçlemenin ikinci kitabıdır. Teneke, Yılanı Öldürseler ve Hüyükteki Nar Ağacı romanlarından oluşan bu üçlemenin diğer kitaplarını da aşağıda sizler için sıraladık ve özetledik.

ROMAN: YILANI ÖLDÜRSELER

YAZAR: YAŞAR KEMAL

TÜRÜ: Sosyal roman

ÜÇLEMENİN DİĞER KİTAPLARI:

  1. Teneke Romanı Özeti
  2. Yılanı Öldürseler Romanı Özeti
  3. Hüyükteki  Nar Ağacı Romanı Özeti

ŞAHIS KADROSU:

Hasan: Esme ve Halil’in çocuklarıdır. Onun yaşadığı olaylar hapishanede tanıştığı yazar tarafından anlatılır. Yedi yaşlarındayken babası öldürülmüştür. Hasan, yaşanılan olayların suçlusu olarak görülen annesi Esme’yi öldürür.

Esme: Romanın ana kahramanıdır. Esme, Abbas ile aşk yaşar. Uğruna hapse düşünce de yalnız kalan Esme’ye zengin bir adam olan Halil tecavüz eder ve onunla evlenir. Abbas ise Halil’i hapisten çıkınca öldürür. Jandarmalar da Abbas’ı öldürür. Esme öldürüleceğini bile bile Hasan’ı bırakıp kocasının ailesinin yanından gitmez. Oğlu için orada kalan Esme, dolduruluşa gelen oğlu tarafından öldürülür.

Abbas: Emine’nin sevgilisidir. Onun uğruna hapse düşer. Jandarmalar tarafından öldürülür.

 

OLAY ÖRGÜSÜ:

Esme ile Abbas aşk yaşamaktadır. Abbas, Esme uğruna birkaç kişiyi yaralar ve hapse düşer. Halil ise bunu fırsat bilerek Esme’yi kaçırır ve onunla evlenir. Hapisten çıkan Abbas, Halil’i öldürerek Esme’yi kaçırır. Ancak kendisi de dağda jandarmalar tarafından vurulur. Esme ise evine döner. Ailesi Esme’nin ölmesini istemektedir. Ancak kimse buna cesaret edemez. Bu işi Esme’nin yedi yaşındaki oğlu Hasan’ın yapmasını isterler. Aile sürekli olarak Esme hakkında Hasan’a yalanlar söyler. Bu söylentilerle günlerini geçiren Hasan, daha sonra annesini öldürür. Hapse düştüğünde, kaldığı hapiste bir yazarla tanışır ve ona yaşadıklarını anlatır. Hasan hapisten çıkınca kendine bir yaşam kurar ve zengin olur.

5/5 - (1 vote)
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?