Yılanı Öldürseler Roman Özeti | Yaşar Kemal

  • 03 Ekim 2018
  • 313 kez görüntülendi.
Yılanı Öldürseler Roman Özeti | Yaşar Kemal

ROMAN: YILANI ÖLDÜRSELER

YAZAR: YAŞAR KEMAL

TÜRÜ: Sosyal roman

ÖNEMİ: Yaşar Kemal’in bu romanını, 1950 yılında Kozan Hapishanesi’nde tutuklu bulunduğu yıllarda tanıştığı bir çocuğun hayat hikâyesinden esinlenerek yazması açısından önemlidir.

KONUSU: Eşme’nin yaşadığı gönül ilişkileri ve oğlu tarafından öldürülmesine kadar uzanan olaylar romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Hasan: Esme ve Halil’in çocuklarıdır. Onun yaşadığı olaylar hapishanede tanıştığı yazar tarafından anlatılır. Yedi yaşlarındayken babası öldürülmüştür. Hasan, yaşanılan olayların suçlusu olarak görülen annesi Esme’yi öldürür.

Esme: Romanın ana kahramanıdır. Esme, Abbas ile aşk yaşar. Uğruna hapse düşünce de yalnız kalan Esme’ye zengin bir adam olan Halil tecavüz eder ve onunla evlenir. Abbas ise Halil’i hapisten çıkınca öldürür. Jandarmalar da Abbas’ı öldürür. Esme öldürüleceğini bile bile Hasan’ı bırakıp kocasının ailesinin yanından gitmez. Oğlu için orada kalan Esme, dolduruluşa gelen oğlu tarafından öldürülür.

Abbas: Emine’nin sevgilisidir. Onun uğruna hapse düşer. Jandarmalar tarafından öldürülür.

OLAY ÖRGÜSÜ:

Esme ile Abbas aşk yaşamaktadır. Abbas, Esme uğruna birkaç kişiyi yaralar ve hapse düşer. Halil ise bunu fırsat bilerek Esme’yi kaçırır ve onunla evlenir. Hapisten çıkan Abbas, Halil’i öldürerek Esme’yi kaçırır. Ancak kendisi de dağda jandarmalar tarafından vurulur. Esme ise evine döner. Ailesi Esme’nin ölmesini istemektedir. Ancak kimse buna cesaret edemez. Bu işi Esme’nin yedi yaşındaki oğlu Hasan’ın yapmasını isterler. Aile sürekli olarak Esme hakkında Hasan’a yalanlar söyler. Bu söylentilerle günlerini geçiren Hasan, daha sonra annesini öldürür. Hapse düştüğünde, kaldığı hapiste bir yazarla tanışır ve ona yaşadıklarını anlatır. Hasan hapisten çıkınca kendine bir yaşam kurar ve zengin olur.

Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up