Yezidin Kızı Roman Özeti – Refik Halit Karay

  • 06 Şubat 2018
  • 6.121 kez görüntülendi.

ROMAN: YEZİDİN KIZI

YAZAR: REFİK HALİT KARAY

ÖNEMİ: Yezidi halkının örneğine pek rastlamadığımız bir şekilde, bir romana konu olması yönünden önem gösteren bir eserdir.

TÜRÜ: Sosyal-Siyasal roman

KONUSU: Hikmet Ali’nin Yezidi olduğunu iddia eden Zeli Yezidi ile olan ilişkisi romanın ana konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Hikmet Ali Bey: Maceraperest ve yalnız bir insandır. Mebustur. Yezidi kızın peşinden gider.

Zeli: Güzel bir bayandır. Psikolojik rahatsızlıkları vardır.

Şeyh Şemun: Zeli’nin eşidir. Karısının mutluluğu için her şeyi yapan bir insandır.

Yezidin Kızı Roman Özeti

Hikmet Ali bir mebustur. Gemiyle bir seyahate çıkar. Bu seyahat sırasında gördüğü bir kadın güzelliği ile dikkat çeker. Bayan İspanyolca ve Fransızca da bilmektedir. Kadının adı Zeli Yezdi’dir. Kendisi ailesinin Yezid soyundan geldiğini ve Arjantin’e taşındığını söyler. Hikmet Ali Bey bu kadından çok hoşlanır. Ancak kadının gizemi kendisini şaşırtır ve onun ajan olduğunu düşünür. Zeli Yezdi ise 80 bin civarında kalan Yezidilerin iyi bir hayat sürmesi için çaba sarf ettiğini söyler. Zeli, Hikmet Ali’yi Suriye’de Pamir denilen yere çağırır. Yezidi halkının yaşadığı yerleri göstererek planını daha detaylı anlatır. Hikmet Ali, Zeli’ye âşık olmuştur ancak tüm gerçekleri Şeyh Şemun adında bir adam açıklar. Bu adam Zeli’nin işlerine yardım eden adamdır. Zeli’nin akıl hastası olduğunu dile getirir ve kendisinin de onun kocası olduğunu söyler. Asıl adı da Senyor Alfonso’dur.


Diğer Milli Edebiyat Dönemi eser özetlerini okumak için lütfen ilgili bağlantıya tıklayarak Milli Edebiyat Dönemi Eser Özetleri kategorisine gidiniz.

Eğer sadece Refik Halit Karay’ın Eser Özetlerini okumak isterseniz lütfen ilgili kategoriye tıklayınız.

Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?