Yeşilin Kızı Anne Roman Özeti – L. M. Montgomery

  • 22 Haziran 2021
  • 444 kez görüntülendi.

Yeşilin Kızı Anne Roman Özeti – L. M. Montgomery

Yeşilin Kızı Anne basım dili Türkçe olan, 408 sayfa ve roman türünde bir eserdir. Sıra dışı tavırları ile insanların ilgisini çekmeyi başaran Anne’nin hayatını anlatan kitap, kısa zamanda pek çok insan tarafından merak edilmiş ve okunan bir roman olma özelliğine kavuşmuştur. L. M. Montgomery tarafından kaleme alınan roman, küçük bir kızın kalbinden geçenleri anlatmakta ve bu nedenle birçok insanın ilgisini çekmektedir. Orijinal ismi Anne of Green Gables olan kitap ilk olarak 1908 yılında basılmıştır.

Aynı zamanda Yeşilin Kızı Anne kitabı, 1985 yılında ABD, Almanya ve Kanada ortak yapımı, yönetmenliğini Kevin Sullivan’ın yaptığı, Richard Farnsworth, Megan Follows ,  Christiane Krüger  gibi oyuncuların rol aldığı bir film olan kitaplardandır. 2019 Yılında Netflix film izleme platformu da kitabın büyük ilgi gören dizisini yaratmıştır.

Türü

Roman

Önemi

Yeşilin Kızı Anne romanı ile yazar Lucy Maud Montgomery henüz çok genç bir yaşta Kanada’nın en tanınmış yazarlarından olmuştur. Anne ise en popüler kurgusal karakterlerden biri haline gelmiştir.

Şahıs Kadrosu

Anne Shirley, Hiç evlenmemiş kardeşler Matthew ve Marilla Cuthbert’in evlatlık ve işçi olarak aldığı canlı, oldukça yaratıcı, konuşkan, kızıl saçlı bir yetim kız.

Marilla Cuthbert, Kardeşi Matthew’ın Anne’yı evlat edinmesiyle hayatı değişir. Anne’in yaratıcı, sıradışı özelliklerini bastırmak için çalışan hoşgörüsüz bir kadın.

Matthew Cuthbert-Marilla Anne’yı evlat edinir, Anne’ye baştan beri sempati ile yaklaşan, utangaç ve iyi kalpli bir adam.

Diana Barry-Anne’nin yakın arkadaşı.

 

Yeşilin Kızı Anne Özeti

Oldukça hacimli romanlardan biri olan Yeşilin Kızı Anne’nin, pek çok kesim tarafından ilgi gören bir konusu olduğunu ifade etmek olanaklı. Yazarı Lucy Maud Montgomery olan roman, kızıl saçları ve farklı tavırları ile birçok insanın kalbini kazanmayı başaran Anne isminde bir kızın başından geçenleri anlatır.

Anne Shirley, yetimhaneden çıkar ve Prince Edward Adası’nda bulunan Green Gables adlı kasabaya gelir. Anne’yi bekleyen Marilla ve Matthew Cuthbert, aslında bir erkek çocuk geleceğini sanırken Anne ile karşılaşırlar. Anne Shirley’in hayata olumlu bakan yanlarını ortaya koyan Yeşilin Kızı Anne, dramatik unsurları da bünyesinde barındırmakta ve okuyucuların farklı duygu hallerine girmesine neden olmaktadır. Anne, sık sık ev değiştirmiştir ve onu yanına alan aileye de bu nedenle biraz güvensizlik duyar. Fazla meraklı olması ve çok konuşması ise insanların onunla sık sık dalga geçmesine neden olur. Fakat Anne süregelen düzene karşı sürekli sorgulama yapar. Okuduğu kitaplar onu oldukça etkilemiştir.

Akıcılığı ve doğallığı ile insanların ilgisini çekmeyi başaran kitap, birçok insanı Anne’nin sevimli dünyasına çekmekte olup bu durum, kitabın birçok insan tarafından okunmasını ve beğenilmesini mümkün kılmaktadır. Yeşilin Kızı Anne kitabı ile oldukça sevimli ve akıllı bir kızın hayat hikayesini keşfedin!

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?