Yeşilçam Dedikleri Türkiye Roman Özeti | Vedat Türkali

  • 07 Ekim 2018
  • 280 kez görüntülendi.
Yeşilçam Dedikleri Türkiye Roman Özeti | Vedat Türkali

ROMAN: YEŞİLÇAM DEDİKLERİ TÜRKİYE

YAZAR: VEDAT TÜRKALİ

ÖNEMİ: Bir dönemin siyasi yapısına ve Yeşilçam’a ışık tutması açısından önemli bir eserdir.

TÜRÜ: Siyasal Roman

KONUSU: Yeşilçam’da yönetmen olmak isteyen Refik ile Gündüz’ün film çekme macerası ve Türkiye’nin siyasi yapısı romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Refik: Yeşilçam aşığı bir adamdır. Yönetmen olmak ister. Refik ile Yeşilçam dünyası, bu dünyanın sorunları anlatılır.

Gündüz: 12 Mart sonrası ve 1980 öncesi siyasi yapının anlatıldığı şahıstır. Gündüz şahsında dönemin siyasi ilişkileri ve devrimci insanlar anlatılır.

Zühtü Bey: Refik’in babasıdır. Eczacıdır. Ailesine karşı despottur. Karısını aldatır.

ÖZET:

Refik sinemada yönetmen olmak isteyen bir Yeşilçam âşığıdır. Refik Bey’in ailesinin sorunlu ilişkileri vardır. Babası annesini aldattığı gibi, kız kardeşi Se- niye’nin de yasak aşkları vardır. Refik’in babası oğlunun da kendisi gibi eczacı olmasını ister ancak Refik sinemacı olmayı kafasını koymuştur. Oyuncu olmak isteyen Şahin Doğu ile film çekmeye karar verirler. Seniye ise avukat olmuştur ve Gündüz adlı bir adamla ilişki yaşar. Sinemayla da ilgilenen Gündüz, sinemanın toplumcu gerçekçi olmasını ve devrimci mücadeleye hizmet vermesini ister.

Refik ise Yeşilçam aşığıdır ve suya sabuna dokunmaz. Ancak okuduğu kitaplarla düşüncelerini değiştiren Refik sonraları senaryosunu Gündüz’ün yazdığı İlaç Dosyası adlı filmi çekmeye karar verirler. Polis tarafından aranan Gündüz yurt dışına çıkar. Seniye ise sevgilisi Gündüz’ün Pervin ile ilişkili olduğunu öğrenince bir avukatla evlenip Hatay’a yerleşir. Gündüz yurda dönerek polise teslim olur. Ondan önce filmin çekimi için işçilerden yardım ister. Sendika başkanı Fahrettin de öldürülmüştür ve filmin çekimi gerçekleşmez. Ama Gündüz gelecekten ümitli hapse girer.

 

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.