Yeşil Gece Reşat Nuri Güntekin Eser Özeti

  • 29 Aralık 2017
  • 6.711 kez görüntülendi.
Yeşil Gece Reşat Nuri Güntekin Eser Özeti

ROMAN : YEŞİL GECE

YAZAR: REŞAT NURİ GÜNTEKİN

TÜRÜ: Siyasi Roman

ÖNEMİ: Cumhuriyet sonrası getirilen yenilikler ile bu yeniliklerin karşısında olanların anlatıldığı önemli bir eserdir.

KONUSU: Cumhuriyetin ilanından sonraki yenileşme çabaları ve bu yeniliklerin karşısında olan kişilerle yenilik taraftarı olanların mücadeleleri anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Ali Şahin: Romanın başkahramanıdır. Geri kalmış bir kasabanın gelişmesi için çalışır. Hakkında çıkan söylentilerin üstesinden gelen bir öğretmendir.

Rasim: Ali Şahin’in yakın arkadaşı olan bu şahıs onun fikirlerini savunmaktadır. Eyüp Hoca: Ali Şahin’in yenilikçi bütün fikirlerine karşı çıkan şahıstır.

ÖZET:

Medreselere karşı olan Ali Şahin, köyde büyür ve yüksekokul tahsilinden sonra öğretmen olur. Okul bitince Sarıova’ya öğretmen olarak atanan Ali Şahin, burada yenilik karşıtlarıyla mücadele eder. Bu sırada patlak veren Yunan işgali sırasında da Yunanlılara karşı Milli Mücadele’ye destek verir. Ancak Yunanlılara yakın gibi davranarak işlerini yürütmektedir. Bu durum ortaya çıkınca bir adaya sürgün edilir. Sürgün dönüşü yeniliklere karşı olan kişilerin saf değiştirdiğini gören Ali Şahin, hakkında ortaya atılan “hainlik” iddialarını çürütmek için Ankara’ya gider.

 

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.