Yeraltından Notlar Roman Özeti | Dostoyevski

  • 20 Temmuz 2019
  • 2.507 kez görüntülendi.

İçindekiler

Yeraltından Notlar Roman Özeti | Dostoyevski

Yeraltından Notlar romanı , Dostoyevski’nin önemli eserlerinden biridir. Suç ve Ceza eserinden sonra yer alıyor diyebiliriz. Yazar bu eseri ile sürrealist ve varoluşçu romanların da önlerini açmış oldu. Yazar, kitapta bahsettiği yeraltından kastı ise insanın bilinçaltı , iç dünyası ve düşünceleridir. Oldukça insanın iç dünyasına inen bu eser okuyanları etkilemektedir. Gogol’un etkisinden kurtulan Dostoveyski kendi iç sesi ve kalemi ile oldukça özgün olarak bu romanı yazmıştır.

TÜRÜ :  Roman

YAZAR : Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

KONUSU:  İnsanın iç dünyasını ele alan , kendi kabuğuna çekilerek yaşamayı ve düşünmeyi , kendi iç hesaplaşmasını eserde görmekteyiz. Diğer insanlardan haz etmeyen , sevmeyen , tiksinen hatta zaman zaman kendinden bile tiksinen , bir böcekten bile kendini değersiz gören isimsiz roman kahramanımız hayatını inzivaya çekilerek yaşamayı tercih eder. Çok kitap okur ; okudukça en başta haklı ve doğru bildiği her şey , kitaplar sayesinde ki bilgi birikimi ile yanlış ve önemsiz gelmeye başlar.

ÖNEMİ:  Gogol’un etkisinde olduğuı bilinen yazarımız Dostoyevski bu eserinde onun etkisinden kurtulmuş gerçekten insanın iç dünyasına derinliklerine inmeyi başarmıştır. Eseri zor ve sağlığı ile verdiği mücadele esnasında kısa sürede yazmış olsa roman 150 yıla yakındır oldukça popüler ve insanın iç dünyasına dokunmaktadır. Okuyucuda hala derin etki bırakmaktadır.

Yeraltından Notlar Roman Özeti

Hayatının kapılarını başka insanlara yani dış dünyaya kapatmış , kırklı yaşlarında isimsiz roman kahramanımızın yeraltı dünyasını tanımaya başlıyoruz. İnsanlarla konuşmayı sevmeyen , adeta bir kaplumbağa gibi kendi kabuğuna çekilmiş kahraman , insanlardan aynı zamanda tiksinir . Belli dönemlerde kendinden bile tiksinir. Bir böceği bile zaman zaman kendinden daha değerli görür. Bu sebeple kendi yeraltına yani kendi iç dünyasına , kabuğuna çekilir kimseyle muhattap olmaz.

Kişisel düşünceleri, kimi zaman kızgınlığı, umutsuzlukları, isyankar tavırları ve hayal kırıklığı içinde yaşamına devam etmektedir.Aslında oldukça kızgındır. Bu kızgınlığının asıl sebebi ise toplumun dışında olmasıdır. Kitabın birinci bölümünde bu kızgınlığı , yeraltı dünyasını görüyoruz. İkinci bölümünde ise hayatının genç yıllarında bir kaç arkadaşı ile yarım kalan sohbetlerini tamamlamaya çalışmasına şahitlik ediyoruz. Arkadaşları ile zaman geçirmek ister ama kendini o kadar insanlardan soyutlamıştır ki ruh hali ve psikolojisi sayesinde insanlarla sağlıklı ilişki ve diyalog kuramaz. Bunu da kendinin onlardan daha da zeki olduğundan düşünmektedir. Her iletişim çabası hüsran ile sonuçlanmaktadır. Hatta bir kızla tanışır ve aşık olur fakat fevri hareketleri bu aşkın daha başlamadan bitmesine neden olur.

 

4.8/5 - (10 votes)
Popüler Aramalar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?