Yer Demir Gök Bakır Roman Özeti | Yaşar Kemal

  • 09 Ekim 2018
  • 8.970 kez görüntülendi.

ROMAN: YER DEMİR GÖK BAKIR

(DAĞIN ÖTE YÜZÜ ÜÇLEMESİ) YAZAR: YAŞAR KEMAL

DAĞIN ÖTE YÜZÜ ÜÇLEMESİ KİTAPLARI:

  1. Ortadirek
  2. Yer Demir Gök Bakır
  3. Ölmez Otu

TÜRÜ: Köy roman

ÖNEMİ: Dağın Öte Yüzü adlı üçlemenin ikinci kitabı olması açısından önemlidir.

KONUSU: Yalak köylülerinin kış gelince açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalmaları, kendilerinden alacaklı olan Adil Efendi ile olan mücadeleleri anlatılmaktadır.

ŞAHIS KADROSU:

Meryemce: Uzun Ali’nin annesidir. Koca Halil’in öldüğünü zannedip de mevlit okutan köylülerle konuşmamaktadır. Kimseyle konuşmadığı için işaret yoluyla derdini anlatmaktadır.

Taşbaşoğlu: Yiğit, cesur biridir. Köylüleri Adil Efendi’ye karşı gelmedikleri için eleştirir. Köylü tarafından ermiş bir kişi olduğuna inanılır. Ermiş olmadığını kendi karısına bile inandıramaz. Jandarmanın elinden kaçar ve kendisinden bir daha haber alınamaz.

Muhtar Sefer Edendi: Köyün muhtarıdır. Ağalarla arası iyi olan muhtarın rüşvet aldığı düşünülür. Paragöz ve kendi çıkarını düşünen bir adamdır.

 

OLAY ÖRGÜSÜ:

Yalak köylüleri bu sene Çukurova’da yeterince pamuk toplayamazlar ve bundan dolayı da Bakkal Adil Efendi’ye borçlarını ödeyemezler. Koca Halil ise pamuk zamanını geç haber verdiği için köylü tarafından öldürüleceğinden korkar. Ancak köylü onu önemsemeyince gururuna yediremez ve köyü terk eder. Köylü Adil Efendi’ye borçludur. Bu sene borçları ödeyemeyecekleri için eşyaları alınmasın diye köylüler değerli eşyalarını toprağa gömerler. Adil Efendi’ye köylünün eşyalarını toprağa gömdüğünü söyleyen ise Sefer Efendi’dir.

Taşbaşoğlu ise köyü tarafından ermiş bir şahıs olarak düşünülür. Memidik, Taşbaşoğlu’nu dağda arkasında yedi top ışıkla gördüğünü söyler. Muhtar ise ikili oynamaktadır. Adil Efendi’ye köylülerin borçlarını bağışlamamasını ister. Taşbaşoğlu ermişlik nedeniyle halkı dolandırdığı iddiasıyla jandarma tarafından tutuklanır. Karlı bir gece jandarmanın elinden kaçarak sırra kadem basar. Koca Halil başka bir köyde saklanmakta, köylüler ise Adil Efendi’yi beklemeye devam etmektedirler.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?