Yeni Turan Roman Özeti – Halide Edip Adıvar

 • 22 Ocak 2018
 • 14.195 kez görüntülendi.
Yeni Turan Roman Özeti – Halide Edip Adıvar

Yeni Turan Özeti

Yeni Turan, Halide Edip Adıvar tarafından kaleme alınan önemli bir romandır. Romanı konu olarak Osmanlı’nın yıkılış aşamasındaki zamanlarında, demokratikleşme, normalleşme çabası gösterirken iktidar mücadeleleri içinde iki siyasi partinin birbirleriyle olan çekişmeleri işlenmiştir. İdeolojilerin ve dönemin eğitim anlayışının kadınlara yönelik tarafını ele almasını işlemesi nedeniyle önemli bir romandır.

YENİ TURAN ŞAHIS KADROSU:

Hamdi Paşa: Yeni Osmanlı Partisi’nin lideridir. Kaya’yı elde etmek için gücünü kullanmaktan çekinmez.

Oğuz: Yeni Turan Partisi’nin lideridir. Kaya’nın sevdiği adamdır.

Samiye (Kaya): Milletini seven ve her şeyi göz almış olan bir bayandır. Vatanı için sevmediği biriyle evlenmeyi bile göze alır.

Asım: Lütfi Bey’in yeğenidir. Romandaki olayları anlatan şahıstır.

ÖZET:

Dönemin iki siyasi partisi Yeni Osmanlılar ve Yeni Turan’dır. Turan Partisi’nin lideri Oğuz Bey’dir. İki parti de fikir ayrılıkları olsa da devletin bekası için çaba göstermektedir. Yeni Turan yönetimde Türklerin söz sahibi olmasını, Yeni Osmanlı ise Osmanlı’yı oluşturan tüm tebaanın söz sahibi olmasını istemektedir. Yeni Turan Partisi kadınların desteğini almak için Cuma günleri faaliyet gösteren Cuma okullarını açmıştır. Mahalle camilerinin yanında küçük odalarla açılan bu okullarda kadınlara eğitim verilmektedir. Kaya adını kullanan Samiye, burada ders veren öğretmenlerden biridir. Oğuz Bey ile Kaya’nın geçmişten kalan gönül meseleleri vardır. Yeni Osmanlılar partisinin başkanı Hamdi Paşa ise Oğuz’u hapsettirir ve Oğuz Bey’in tutuklanmasının kaldırılması karşılığında Kaya’ya kendisiyle evlenmesini teklif eder. Kaya davası uğruna bunu kabul eder ve daha sonra da hastalanır. Oğuz Bey ise sonraları vurulur. Kaya ise Lütfi Bey’in bunu yaptırdığını düşünerek evi terk eder.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Kemal Dinar dedi ki:

  Bu güzel özet çalışması için sizlere duacıyız. Uygulamanız da harika.

 2. Ümit dedi ki:

  Lütfü degil Hamdi pasa

  1. ahmet dedi ki:

   Düzeltilmiştir, Uyarınız için teşekkürler.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up