Yeni Hayat Şiir Özeti – Ziya Gökalp

  • 29 Temmuz 2021
  • 177 kez görüntülendi.

İçindekiler

Yeni Hayat Şiir Özeti – Ziya Gökalp

Yeni Hayat şiir kitabı Karbon Kitaplar etiketiyle 2018 yılında basılmıştır. 68 sayfalık kitap Ziya Gökalp’in şiir kitabıdır. Ziya Gökalp Yeni Hayat kitabında vatan sevgisi, dini hayat, Türk dili gibi özellikle milliyetçi konuları işlemiştir. Fikirlerini ve çalışmalarını Türk halkına şiirleriyle anlatmayı seven yazar Türk edebiyatının en önde gelen kalemlerindendir. Yeni Hayat özeti okuduğunuzda aslında hiçbir şiirinin sanat kaygısı taşımadığını yalnızca halkı bilinçlendirmek için yazılan bir eser olduğunu görebilirsiniz.

Ziya Gökalp’in savunucusu olduğu ve fikirlerinde de önem verdiği yeni hayat demek; yeni iktisat, yeni aile, yeni felsefe, yeni, ahlak, yeni siyaset, yeni hukuk demektir. Ona göre eski hayatı değiştirmek, yeni bir yaşayış yaratmakla mümkündür. Bu nedenle de Yeni Hayat hareketini şiir kitabıyla anlatmıştır.

Türü:

Şiir

Önemi:

Yeni Hayat manzum eserler arasında yer almaktadır. Halka hitap etme fikri ile yenilikçi bir yaklaşımla yazılan bu şiir kitabı edebiyatının önemli eserlerindendir.

Yeni Hayat Özet

Ziya Gökalp’in Yeni Hayat şiir kitabında 32 şiir yer almaktadır. Bu şiirlerde sosyal inkılap hakkındaki düşüncüler manzum bir şekilde işlenmiştir. Ziya Gökalp, kitabın başındaki ifadede kendisinin şair olmadığını, ancak devrinde meydanın şairlik iddiasında bulunan kişilere kaldığını ifade etmektedir. Fikirlerini şiir yoluyla halka ifade etmenin bir pratik olduğunu söyler.

İlk şiiri olan “Din” şiirinde, Yunus Emre’nin tasavvuf anlayışına benzer bir tasavvuf kullanır. Allah’a cehennem korkusundan değil, sevdiğinden dolayı inandığını ifade eder. “Dinle İlim” şiirinde ise, dinin peygamberler döneminde hikmete vesile olan bir yol olarak çıktığını, ancak daha sonraki yaşanan devirlerde din ile hikmetin yollarının ayrıldığını anlatır.

Kitapta yer alan “Vatan” şiirinde Ziya Gökalp, Türklerin ideal ülkesini anlatır. Burada, ezanın ve Kuran’ın Türkçe olması gerektiğini, böylece herkesin anlayabileceğini söyler. Ayrıca şiirdeki ülkede, mecliste yabancı milletvekilleri yoktur. Dönen sermaye Türklere aittir ve Türkler, tersaneleri, trenler, fabrikaları kendileri işletmektedir.

“Millet” adlı şiirinde, Türklerin birliği konusu işlenir. Şiirin ilerleyen kıtalarında şair, Orta Asyada yer alan Türklerin Rus ve Çin esaretinden kurtularak kendi devletlerini kuracağı ve tüm Türk devletlerinin bir gün birleşeceği kehaneti de bulunmaktadır.

“Ahlak” adlı şiirinde, yeni toplumun ahlakı anlatılmaktadır. Bu toplumda hak kelimesi yer almamaktadır. Toplumun fertleri bireysel değil, toplumcudur. Şiirde, devlet ve millet bireyin hayatının önüne konulmaktadır. Önemli olan millet ve devlettir. İnsanlar ölmelidir ki millet yaşamalıdır.

“Köy” adlı şiirinde, köylerden mültezimlerin ve faizcilerin kaldırılarak her yere ziraat sendikalarının kurulması talep edilir. Çünkü köylerin bozulmasını engelleyebilecek tek çare budur.

“Lisan” adlı şiiri, bu kitapta yer alan en önemli şiirlerden birisidir. Ziya Gökalp bu şiirde, yeni toplumda Türkçe’nin yabancı dillerden nasıl kurtulacağını dair bazı önemli yerlere değinir. İstanbul Türkçesi, Türkçe’nin en saf hali olarak benimsenmektedir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?