Yeni Hayat Roman Özeti | Orhan Pamuk

  • 10 Nisan 2019
  • 2.476 kez görüntülendi.

İçindekiler

Yeni Hayat Roman Özeti | Orhan Pamuk

Cumhuriyet Dönemi modernist – postmodernist sanatçılarından Orhan Pamuk’un Yeni Hayat eseri ilk olarak 1994 yılında yayımlanmıştır. Eser , yazarın ” Kar ” adlı romanından sonra yazmıştır , yapı ve teknik olarak aslında benzemektedir.  Yeni Hayat eseri okuyucunun günlük yaşamını alt üst eden bir kitabın peşinden giden üniversiteli gencin başına gelenleri kaleme alır.

TÜRÜ: (Postmodern )Roman

YAZAR : Orhan Pamuk

ÖNEMİ :  Eser , Orhan Pamuk’un kült eserleri arasında yer almaktadır. Kırk dilden fazla çevirisi yapılmıştır. Herkes tarafından ilginç , akıcı ve çarpıcı bulunmaktadır. THE GUARDIAN’ın “Yeni Hayat Özel Bir Vaka” diyerek söz ettiği roman “Bir gün bir roman okudum ve hayatım değişti” sözleri ile her şey başlamaktadır.

KONUSU : Roman , modern hayatın yalnızlaştırdığı bireyin arayışına da yer veren postmodern bir eserdir. Romanın baş karakteri Osman adındaki gençtir. Osman’ın üniversite de aşık olduğu kız Canan’ın elinde görmüş olduğu kitabı merak eder ve o kitabı alıp okumaya başlar, Tüm olaylar Osman’ın bu merak uyandırıcı kitabı okuması ile başlar. Osman bu kitaptan sonra yeni bir hayat arayışına , bambaşka bir yapıya bürünmeye başlar.

ŞAHIS KADROSU:

Osman : Üniversiteli hayata küskün bir gençtir. Üniversitesinde ki Canan adlı kıza aşıktır. Merak sonucu Canan’ın okuduğu kitabı merak edip o da okumaya başlar ve bir arayışa çıkar.

Canan : Osman’ın aşık olduğu kızdır.ama Canan’ın sevgilisi vardır ve Osman bu durumu kabullenemez.

Nadir Bey : Kaybolan oğlunu arayan bir adamdır. Sonradan anlaşılır ki Nadir Bey’in oğlu Canan’ın ortadan kaybolan sevgilisidir.

Yeni Hayat Roman Özeti

Osman , üniversiteli hayata küskün bir gençtir. Üniversitesinde ki Canan adlı bir kıza aşıktır. Canan’ın sürekli elinde gördüğü ve okuduğu kitabı merak eder ve gider satın alır. Gündüzleri bazen üniversiteye gider , gece boyu ise bu etkileyici ve sürükleyici kitabı okur. Osman , bir gün Canan ile tanışma fırsatı bulur ve konuşma sırasında Canan’ın bir sevgilisi olduğunu öğrenir. Osman bu duruma çok üzülse de , okuduğu kitabın etkisi sayesinde umutsuzluğa düşmez. Bir gün Canan ve sevgilisi ortadan kaybolur. Osman bir karar alır ve annesini evini her şeyini geride bırakıp onları bulmak için peşlerine düşer.Rastgele bir otobüse biner ve sonunu bilmediği diyarlara yolculuğa çıkar.

Bu seyahatleri sırasında bir çok kazaya bir çok şeye şahit olmuştur. Bu arada hala deli gibi Canan’ı bulma isteği devam eder , bir yandan da kitabı okumaya devam eder. Kitabın fazlasıyla etkisindedir genç adam bu da onu günden güne  eski Osman gidip,yerine sanki bambaşka bir Osman gelmekteydi. Canan’ı bulmaktan vazgeçmeyen Osman bir gün otobüs camından dışarı bakarken Canan’ı görür. Canan’ın yanına gider , konuşurlar ve öğrenir ki Canan’ın sevgilisi ortalarda yoktur. Canan yine de sevgilisinden yine de vazgeçmez onu bekler. Osman bu arada evlenip çoluk çocuğa karışmasına rağmen Canan’a olan aşkından hiç bir şey kaybetmemiştir. Bu arada Nadir Bey ile tanışırlar. Nadir Bey oğlunu aramaktadır. Sonradan anlaşılır ki Nadir Bey’in oğlu Canan’ın ortadan kaybolan sevgilisidir.

Osman Canan’ın sevgilisinin peşine düşer ve onu bulur. Adamı bulunca sohbet ederler , tren garına giderken Osman cebindeki silahını çıkarıp adamı vurur ve öldürür. Bunun gerekçesi olarak ise Canan’ı ondan başka kimse sevemez. Bu cinayetin ardından Osman yine otobüs seyahatlerine başlar. Hala aradığı yeni hayata ulaşamayan Osman’ın yaşamında bir boşluk vardır. Bunları düşünürken otobüs kaza yapar ve Osman kanlar içindeyken ama huzurla ölür . Aslında Osman rahat bir ölüm arıyordur. Ve ölümüne kavuşur.

4/5 - (1 vote)
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?