Yedinci Gün Roman Özeti | Orhan Hançerlioğlu

  • 15 Eylül 2018
  • 1.013 kez görüntülendi.

ROMAN: YEDİNCİ GÜN

YAZAR: ORHAN HANÇERLİOĞLU

TÜR: Sosyal-Psikolojik roman

ÖNEMİ: Allah’ın dünyayı yarattığı yedi günle ilgili bölümlerin Tevrat’tan alıntı yapılmasıyla oluşturulmuş olan bu roman, bir insanın yedi günlük hayatının anlatıldığı hikâye hacminde bir eserdir.

ŞAHIS KADROSU:

Ömer: İntihara karar veren başkahramanımız, orta halli bir ailenin çocuğu olmasına rağmen zengin bir albayın kızı ile evlenerek genel müdürlüğe kadar yükselmiştir.

Rezzan: Ömer’in zengin karısıdır. Maddi yaşama düşkündür.

Gönül: Ömer’in gençlik aşkıdır. Ömer’e sadık kalan bir tiptir ve hiç evlenmemiştir.

ÖZET:

Bir bankanın genel müdürü olan Ömer, kendisini odasına çağıran müsteşarı aşağılayarak konuştuğu gerekçesiyle tekme tokat döver ve ilk uçakla İstanbul’a kaçar. İstanbul onun tekdüze hayatından kaçış yeridir. Memur olarak işe gidip gelmekten ve hep aynı şeyleri yapmaktan sıkılmış olduğundan intihara karar verir. Bir otel odasında silahı alnına dayar ve tam ateş edecekken oda görevlisi gelir. Birkaç gün içinden geldiği gibi yaşamaya karar verir. Parasını çekmeye gittiği bir bankada eski aşkı Gönül’ü görür. Onu tekrar kazanmak ister. Gönül’ün evine taşınır. Ankara’dan ayrıldığının yedinci gününde kendini öldürmek istediği silahı satar ve Gönül’le yeni bir hayata merhaba der.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?