Yaseminler Tüter mi Hâlâ Roman Özeti – Alev Alatlı

  • 03 Eylül 2018
  • 782 kez görüntülendi.
Yaseminler Tüter mi Hâlâ Roman Özeti – Alev Alatlı

Yaseminler Tüter mi Hâlâ Roman Özeti – Alev Alatlı

Yaseminler Tüter mi Hâlâ roman Alev Alatlı tarafından kaleme alınmıştır.

ROMAN: YASEMİNLER TÜTER Mİ HÂLÂ?

YAZAR : ALEV AL ATLI

TÜRÜ: Sosyal-Siyasi roman

ÖNEMi: Kıbrıs’ın bölünmesinden sonra adadaki iki kesimin yaşamları hakkında bilgiler vermesi açısından önemlidir.

KONUSU: Kıbrıslı bir genç kızın hayatını ve bu hayat hikayesi ile eş zamanlı olarak Kıbrıs adasında yaşayan toplulukların sorunları, toplulukların birbirleriyle olan ilişkileri anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Eleni/Naciye: Romanın ana karakteridir. Romanın kimlik kargaşası yaşayan kadınıdır. Rumlar arasındayken zulüm görmüş ve mutluluğu Türk bir adamın yanında bulmuştur. Müslüman olan Eleni Naciye adını almışken atılan bir iftira ile Türklerin içinde barınamamıştır. Rum tarafına dönen Eleni orada da raht etmez ve öldürülür.

Arif: Eleni’ye aşık olan adamdır. Onunla evlenir ve ondan dört çocuk sahibi olur. Atılan iftiralara kanarak evden attığı karısını ölüme yollar.

Glafkos: Eleni’nin Adem’den sonraki eşidir. Eleni’nin yaşadıklarını öğrendiğinde onu öldürür.

ÖZET:

Kıbrıs’ta küçük bir kasaba olan Rizo Karpasso’da, Aziz Andreas Manastırında zangoçluk yapan yoksul Spiro ve esi Afroditi, büyük kızları Eleni’yi Girneli zengin bir aile olan Menaslar’a evlatlık vermişlerdir. Eleni evlatlık verildikten sonra her işe koşturulduğu için zor günler geçirmiştir. Ev sahibi Mikalis Menas ise EOKA örgütüyle yasa dışı ilişkileri olan biridir ve örgüt tarafından da ölümle tehdit edilir. Hatta çocuklarından birini kaybettikleri için Bayan Menas Yohannides hayata küser.

Oğullarının ölümünü ise siyasi propagandaya çeviren örgüt, Türklere karşı Tüm Rum kesiminde gösteriler başlatır. Eleni ise kaldığı evde tecavüze uğrar, üstelik de evden atılır. Lefkoşa’da yaşayan teyzesinin yanına gönderilen Eleni burada tanıştığı Arif ile evlenir ve Müslüman olarak Naciye adını alır. Dört çocuğu da olmuştur. Ancak ülkede yaşanan ırkçı eylemler Naciye’nin de yeri gelip dışlanmasına sebep olur. Türk askerinin adaya çıkmasından sonra Naciye’yi hiçbir zaman kabul etmemiş olan Cemil, ona iftira atarak fahişe olduğunu söyler. Kocası Arif ise onu kapı dışarı eder. Eleni ise bir zaman sonra Glafkos ile evlenir. Ancak Naciye kimliğini ve yaşadıklarını gizler. Kocası Glafkos ise gerçekleri öğrendiği gün Eleni’yi bıçaklayarak öldürür.


Alev Alatlı‘ya it diğer eser özetlerini okuyabilirsiniz bu bağlantıdan. Ya da Mobil uygulamamızı indirip cep telefonunuzdan eser özetlerimizi takip edebilirsiniz.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.