Yaş Ağaç Roman Özeti | Mehmet Şeyda

  • 17 Ekim 2018
  • 613 kez görüntülendi.

ROMAN: YAŞ AĞAÇ

YAZAR: MEHMET ŞEYDA

ÖNEMİ: Çocuk yetiştirme ve evlilik ilişkilerine farklı bir bakış açısıyla yaklaşan bir roman olmasıyla önem arz eder.

TÜRÜ: Sosyal Roman

KONUSU: Mahmut Bey’in evlendiği eşleri ile tek çocuğu Osman ile yaşadıkları romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Mahmut Bey: Titiz ve sinirli bir adamdır. Eczacıdır. Huyları yüzünden evlendiği kadınlarla uzun süre bir arada kalamamıştır. Oğlu Osman’ı çocukluğunda yaş bir ağaç gibi eğip bükmek yetiştirmek ister ama başarılı olamaz.

Osman: Mahmut Bey’in oğludur. Ele avuca sığmayan bir çocuktur. Babası ne kadar uğraşsa da oğlunu bir türlü yola getiremez. En sonunda Osman evden kovulur.

 

ÖZET:

Mahmut Bey babası Hacı Ömer Şakir Bey gibi eczacıdır. Son derece titiz ve sinirli bir adamdır. Eşi Ruhsar Hanım’dır. Bu huyları yüzünden ondan boşanmıştır. Çocukları Osman ise mahkeme kararıyla Mahmut Bey’de kalmıştır. İkinci karısı Melahat Hanım’dır. Ondan ayrılan Mahmut Bey, Fitnat Hanım ile evlenir. Osman ise İstanbul’da halasında kalmakta ve burada eğitimine devam etmektedir. Ancak halası, Osman’la baş edememektedir. Mahmut Bey karısı Fitnat Hanım’ı da canından bezdirmiştir. Ondan ayrılıp tekrar eski karısı Melahat Ha- nım’a döner. İşsiz de kalan Mahmut Bey, Askeri Sanat Lisesine eczacı olur ve Karabük’e gider. Osman ise burada bir subaya karşı geldiği için okuldan kovulur. Babası Mahmut Bey ise onu bir türlü yola getiremediği için evden kovar. Osman da İstanbul’a gider.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?