Yarın Yarın | Pınar KÜR

  • 10 Aralık 2021
  • 40 kez görüntülendi.

Yarın Yarın | Pınar KÜR

Yarın Yarın romanı Pınar KÜR tarafından 1976’da yazılmıştır. Bir dönem yasaklı eserler listesine giren roman toplatılmış, daha sonra yayını serbest bırakılmıştır. Yasak aşk, devrimcilik, solculuk, emek sömürüsü, işkence, fikir hürriyeti eserin temasını konu alırken, kahramanların yetiştiği çevre, aldıkları eğitim ve hayat karşısındaki mecburiyetlere karşı yaşadıkları dönüşüm, Yarın Yarın romanını öne çıkarmaktadır. Pınar Kür’ün 3. Tekil kişi ağzından kaleme aldığı roman ayrıca bir dönem de sinemaya uyarlanmış olsa da Pınar Kür’ün Yarın Yarın adlı romanını yansıtmadığı eleştirilerine maruz kalmıştır. Sınıf atlamak için mücadele veren kişilerin bu mücadele esnasında kişiliklerinden ve değerlerinden nasıl ödün verdiklerini, zengin insanların hayatı ve insanları umursamaz yapılarını, sermaye sahiplerinin tuhaf ve anlaşılmaz isteklerinin Türkiye’de 1970’li yıllarda yaşanan öğrenci olayları ve toplumsal huzursuzluğu anlatılmaktadır.

Yarın Yarın Özellikleri

Yarın Yarın romanının özelliklerine baktığımızda romanın güncelliğini koruduğunu, Pınar Kür’ün ilk romanı olduğunu görürüz. Halide Nusret ZORLUTUNA’nın yeğeni olan Pınar KÜR’ün Yarın Yarın adlı romanı 12 Eylül romanı olarak da adlandırılmaktadır. 1982 yılında toplatılan Yarın Yarın adlı roman 1984 yılında tekrar basılmıştır.

Yarın Yarın Yazarı

Pınar Kür’dür

Yarın Yarın Türü

Yarın Yarın adlı eserin türü romandır.

Yarın Yarın Konusu

Yarın Yarın adlı romanın konusu siyasi, ve politik pencereden bakıldığında insanların yaşamı ve bu yaşamlardaki dönüşüm ile insanların istek ve arzularına karşı koyamaması ile birlikte günah işleme duygusunun verdiği hazla yaşanan gerçek ve idealizm çatışması olarak değerlendirilebilir. Yarın Yarın romanı hem siyasi hem de solculuk düşüncesini irdelemesinin yanı sıra anlattığı yasak aşk ve ilişkiler de dikkat çekicidir.

Yarın Yarın Karakterleri

Selim: Zengin bir aileden gelen para ile zenginlikle doyurulmuş sevgiye aç, Fransa’da okumuş solcu fikirleri ile tanınan ve inandığı bu fikirler doğrultusunda ölümü göze alan roman içinde burjuvazi diye tanımlayabileceğimiz kavramının içinden çıkıp onunla çelişen bir yaşamının karakteridir. Romanın başkahramanı olarak karşımıza çıkar.

Oktay: Zengin evli karısı ve çocuğu olan bir karakterdir. Dünyaya karşı vurdumduymaz kendi zevk heveslerini her şeyin üstünde tutan, idealleri ve fikri dünyası zayıf bir karakterdir. Selim’in akrabasıdır.

Şeyda: Oktay’ın eşi, zeki bir kadın beklentilerin kendisinden çok fazla olduğu bir çocukluk döneminde yanlış yönlendirmeler sonunda hayatı farklı şekillenmiş, bastırılmış duyguları ve cinsel arzuları olan bir kadın.

Aysel: Orta sınıf (emekli başçavuşun kızı) bir ailenin kızıyken katıldığı bir güzellik yarışmasından dolayı babasının evden kovduğu güzel, zeki ve sınıf atlamak için birçok şeyi yapabilecek bir kadın. Meşhur olmak isteyen bir genç kız.

Sulhi: Yaşı biraz geçkin sinemacı zengin sayılabilecek, Aysel’in beklenti içinde olduğu karakter.

Yarın Yarın Özeti

Yarın Yarın romanının özeti Evli ve bir çocuk sahibi olan Oktay eşini aldatmakta ve Aysel ile ilişki yaşamaktadır. Aysel’in bu ilişkiden beklentisi Oktay’ı ve Oktay’ın çevresini kullanarak güzelliği sayesinde sinema sektörüne girmektir. Bir akşam kulüpte yemek yiyen Oktay ve Şeyma’nın yanına Aysel gelir, Aysel’i Sulhi ile tanıştıran Oktay, Aysel’in emeline ulaşması, sinemaya girmesi ve ünlü olması için gereken yolu açmıştır (daha sonra Sulhi’yi etkilemeyi başaran genç ve güzel kadın Sulhi’nin metresi olacaktır.) ;ancak o masa da olan başka bir şey daha vardır. Selim ve Şeyma arasında olan yakınlaşma, aynı gece birkaç defa dansa kalkan bu ikiliyi Oktay kıskanmaz ve her zamanki gibi tepkisiz kalır. Birbirinden etkilenen Aysel ve Selim için o andan itibaren her şey değişecektir. Birkaç gün sonra Oktayların yalısına giden Selim ile sohbet eden Şeyma, Selim’in özgürlükçü ve solcu fikirlerini dinlerken ona hayranlıkla bakmaktadır (Hatta Selim’in gözüne girmek hayatta bir şeyler yaptığını göstermek için tercüme işi dahi yapmaya başlaar Şeyda). Bir müddet sonra yasak bir aşkı yaşamaya başlamıştır bu ikili. Bu esnada Sulhi’nin oğlunu kaçıran fidyeciler vardır. Bu durumu Aysel’e haber verir Sulhi, polisin çabaları sonuç vermeyince Sulhi fidyeyi ödemek zorunda kalır. Bu fidyeciler Selim’in solcu arkadaşlarıdır. Hatta bu fidyeciler Oktay’ın oğlu Gil’i de kaçırmayı tasarlamaktadırlar; ama buna Selim şiddetle karşı çıkar. Bir gün toplantı için Ankara’ya giden Selim çıkan siyasi bir çatışma neticesinde vurulmuş ve ölmüştür. Bunu öğrenen Şeyda hastalanır ve hastaneye düşer, çatışmaların başladığı bir dönemde Oktay ailesini alarak İsviçre’ye gider. Çatışmalar bitip yurtta düzen sağlanana kadar orada kalır.

Yarın Yarın AYT’de nasıl sorulabilir

Yarın Yarın romanı AYT’de Selim ve Şeyda’nın yasak aşk kurgusu ile Oktay ve Aysel’in yasak aşkı kurgulanabileceği gibi bu dört karakterin isminin geçtiği bir pasajda politik çatışma ve solculuk bilgileriyle bir kurgu yapılabilir. Ancak bizce bu roman kurgusal sorudan ziyade karşılaştırmaya daha uygun boyuttadır. Halit Ziya UŞAKLIGİL’in Aşk-ı Memnu romanıyla veya Mehmet Rauf’un Eylül romanıyla yasak aşkı anlatması bakımından kurgulanabilecek sorularda sorulmaya daha uygundur. Karakter karşılaştırması dahi yapılabilir örneğin Şeyma ile Bihter (Aşk-ı Memnu romanında) karşılaştırılabileceği gibi Oktay ile Süreyya (Eylül romanında) da karşılaştırılabilir. Bir romandaki karakter verilip benzer karakterin hangi romanda olduğu kurgusu ile soru sorulabilir. Romanla ilgili en dikkat çeken cümleler ise şu şekildedir: Herkes kendi yoluna gitti. Herkes kendi yoluna… Herkes. Bir seninle ben kalakaldık orta yerde. Düşünüyorum, düşünüyorum, düşünüyorum… Hâlâ anlamadığım o kadar çok şey var ki… Karamsar değilim, inan. Olmamaya çalışıyorum hep. Yaşamakta direniyorum. Yaşama yapışmak, tutunmak sıkı sıkıya… Zorla, zorlaya zorlaya, inatla, inatla yaşamak… Buydu yapacağım, değil mi? Yapıyorum işte.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?