Yarım Ekmek Roman Özeti | Fakir Baykurt

  • 11 Ekim 2018
  • 1.132 kez görüntülendi.

ROMAN: YARIM EKMEK (DUİSBURG ÜÇLEMESİ)

YAZAR: FAKİR BAYKURT

Duisburg Üçlemesi Eserleri
Yüksek Fırınlar Roman Özeti (1983),
Koca Ren Roman Özeti (1986) ,
Yarım Ekmek(1997).

TÜRÜ: Sosyal-Siyasal roman

ÖNEMİ: Duisburg üçlemesinin son romanı olan eser Almanya’daki işçilerin sorunlarını ele aldığı için önemlidir.

KONUSU: Roman Kezik Acar adındaki geleneksel yaşlı bir Türk kadınının ve Almanya’daki işçilerin yaşamları etrafında gelişen olaylarla oluşmuştur.

ŞAHIS KADROSU:

Kezik Acar: Romanın ana kahramanıdır. Yıllar önce Demiryolcu Mustafa ile evlenmiş ve eşini bir kazada kaybettikten sonra Almanya’ya işçi olarak gelmiştir. Roman onun ve ailesinin başından geçen olaylarla gelişir.

 

ÖZET:

Türkiye’de kocası Demiryolcu Mustafa’yı bir tren kazasında kaybeden Kezik Acar, Almanya’ya çalışmaya gitmiş ve yaşlılar yurdunda bulaşık yıkamaya başlamıştır. Kezik Acar; Halil, Emine ve Ayşe adlı üç çocuk sahibidir. Halil, Petra adlı bir Alman kadınla nikâhsız yaşar. Evli gibilerdir ve Kezik onların nikâh yapmasını ister. Emine ise SivaslI bir saz aşığı olan Haydar ile evlenmiştir. Haydar, romanda Türkiye’de paralı askerlik yaparken anlatılır. Askerden döner ve tekrar Almanya’da yaşamaya başlar. Ayşe ise ailenin en uçarı çocuğudur. Ayşe, sınıf arkadaşı Detlef ile ilişki kurar. Romanda, Demiryolcu Mustafa’nın kemiklerini Almanya’ya getirilme kurgusu sembol bir hal alır. Romanın sonuna kadar aşama aşama kemiklerin Türkiye’den getirilme olayları anlatılır. Kezik Acar engellemelere rağmen bundan vazgeçmez ve romanın sonunda kocasının kemiklerini Almanya’ya getirerek onu düzenlediği bir törenle tekrar defneder. Romanın en acı olayı da Hacer ve Salim Sarıkaya çiftinin Türkiye’deki oğulları Adnan’ın asılmasıdır.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?