Yarbükü Roman Özeti | Talip Apaydın

  • 03 Nisan 2019
  • 1.173 kez görüntülendi.

Yarbükü Roman Özeti | Talip Apaydın

Talip Apaydın Cumhuriyet Dönemi yazarlarından ve bu anlayışta eser veren önemli biridir. Cumhuriyet Dönemi toplumcu gerçekçiler olarak adlandırılan kategoriye girmektedir. Toz Duman , Tütün Yorgunu ve Sarı Traktör gibi eserlerinin de konusu ile bağdaşan dönemin toplum dertlerini roman sayesinde gözler önüne serer.

Talip Apaydın’ın diğer eser özetlerini görmek  için lütfen tıklayınız.

TÜRÜ: Roman

YAZAR : Talip Apaydın

ÖNEMİ : Toplumcu gerçekçiler (sosyal gerçekçiler ) den olan yazar Talip Apaydın bu eserinde otoriteye, sertliğe boyun eğmeye alışmış köylümüzün gerçekçi bir portresini çizer. Bu duruşu ve konusu bakımından önemlidir.

KONUSU : Köylüler arasında su ve toprak tartışmalarının , zorlu hayat koşullarının ele alındığı Yarbükü romanı , otoriteye, sertliğe boyun eğmeye alışmış köylümüzün gerçekçi bir portresini çizerken, güçlünün güçsüz karşısındaki baskısını, acımasızlığını da gözler önüne seriyor.

ŞAHIS KADROSU:

Remzi : Zayıf , çelimsiz , insanları kırmak istemeyen bir çeltikçidir. Remzi Yarbükü’nün ağasıdır. Naif ve kimse ile münakaşaya girmemek için ağa değil maskara konumundadır.

Haydar : Hapishanede sekiz yıl yatar. Hapishaden çıktığında kaba kuvvet sayesinde  kolay yoldan Remzi’nin çeltik tarlasını almaya çalışır.

Yarbükü Roman Özeti

Remzi çelimsiz bir çeltikçidir. Çeltik tarlası vardır. Yarbükü’n de ki en büyük çeltik tarlasının sahibidir. Buna rağmen tarla komşuları ile su yüzünde sürekli tartışıp durur. Yine de kimseyi kırmak istemez ,  zaten gücü de yetmez sözü de geçmez . Remzi bu sebeple Bükün ağası değil de maskarası durumuna düşer , herkes onunla dalga geçer. Remzi için hayat zaten zor gidiyorken bu arada bir de tarla komşusu Haydar hapishaneden çıkar . Haydar Bükün en geniş çeltik tarlasına sahip olan Remzi’nin elinden tarlasını kaba kuvvetle elinden almayı planlar. Remzi tüm bu olanlara karşılık veremeyecek kadar zayıf ve ürkektir. Haydar’ın burada hesaba katmadığı şey ise her insanın bir sabrı bir sınırı olduğudur. Olanlar karşısında Haydar’ı çifte ile vurur. Romanda otoriteye, sertliğe boyun eğmeye alışmış köylümüzün gerçekçi bir portresini çizen ise Remzi oluyor.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?