Yaprak Dökümü Roman Özeti – Reşat Nuri Güntekin

  • 14 Ocak 2018
  • 19.188 kez görüntülendi.

Yaprak Dökümü Roman Özeti – Reşat Nuri Güntekin

Yaprak Dökümü romanı yıllarca televizyonlarda ve diğer mecralarda gündem olmuş bir romandır. Dizileri ve filmleri çekilmiştir. Dört kız ve bir erkek çocuk babası olan Ali Rıza Bey’in ailesinin dağılması, çocuklarının türlü sebeplerle yanlış yollara saparak kendi geleneklerine uymayan bir yaşama sürüklenmeleri anlatılmaktadır.


ROMAN: YAPRAK DÖKÜMÜ

YAZAR: REŞAT NURİ GÜNTEKİN

TÜRÜ: Sosyal roman

ÖNEMİ: Bir ailenin çözülüşünü konu edinen roman, bu konuda yazılmış sembol bir eserdir.

KONUSU: Dört kız ve bir erkek çocuk babası olan Ali Rıza Bey’in ailesinin dağılması, çocuklarının türlü sebeplerle yanlış yollara saparak kendi geleneklerine uymayan bir yaşama sürüklenmeleri anlatılmaktadır.

ŞAHIS KADROSU:

Ali Rıza Bey: Namuslu bir devlet memuru, onurlu bir aile babasıdır. Ailesinin başına gelen felaketlere göğüs germeye çalışırken üzüntüden vücuduna hafif bir felç bile inmiştir.

Şevket: Ali Rıza Bey’in tek oğludur. Ferhunde ile evlenmesi ile hayatı kararır, özünde iyi biri olmasına rağmen eşinin ve kardeşlerinin ihtiyacını karşılamak için yanlış işlere yönelir.

Ferhunde: Şevket’in karısıdır. Eğlenceye düşkündür. Evdeki diğer kızların da aklını çeler.

Fikret: Ali Rıza Bey’in büyük kızıdır. Evin gidişatını beğenmeyerek dul bir adamla evlenir ve evden ayrılır.

Yaprak Dökümü Roman Özeti

Namuslu bir devlet memuru olan Ali Rıza Bey, ailesinin geçimini sağlamak için canla başla çalışmaktadır. Banka memuru olan oğlu Şevket de evin yükünü omuzlamıştır. Şevket’in Ferhunde adlı bir bayanla evlenmesi hem kendi hem de ailesi için yaşanacak kötü günlerin başlangıcı olur. Ferhunde, evin eğlence hayatına düşkün iki kızı Leyla ve Necla’yı da yanına alarak toplantılara katılmaktadır. Şevket ise onların ihtiyaçlarını karşılamak için uğraşır. Evde maddi ve manevi işler kötü gitmeye başlayınca ilk olarak Fikret evden ayrılır ve dul bir adamla evlenir. Bankadan aldığı paraları ödeyemeyen Şevket ise hapse atılır. Necla ise zengin olduğunu düşündüğü Suriyeli bir adamla evlenir ancak birkaç kumalı bir adama geldiğinin farkında değildir. Evin güzel kızı Leyla ise kötü yola düşmüştür. Annesi ve Ayşe de Leyla’nın evinde kalmaya karar verirler. Bütün bu olanlar karşısında felç geçiren Ali Rıza Bey’i hastaneden alan Leyla, ona bakmaya başlar. Ali Rıza Bey artık boş zamanlarını gezmekle geçiren ve her şeyini kaybetmiş bir adam olarak hayatını sürdürür. Yalnızdır ancak dertlerini geride bıraktığını düşündüğü için de mutludur.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yorumlar (6 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?