Yalnızız Roman Özeti | Peyami Safa

  • 17 Kasım 2018
  • 6.259 kez görüntülendi.

ROMAN : YALNIZIZ

YAZAR : PEYAMİ SAFA

TÜRÜ Psikolojik-Aşk

ÖNEMİ: Bireyin yalnızlığını ve ruh hallerini başarılı bir şekilde anlatması bakımından edebiyatımızın önde gelen romanlarındandır.

KONUSU: Manevi değerlerin ortadan kalması sonucunda yalnızlaşan bireylerin birbirleriyle yaşadıkları samimiyetsiz ilişkiler romanın ana konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Samim: Romanın başkahramanıdır. Roman boyunca bütün olayların şöyle ya da böyle içinde olan kişidir. Cemiyetin temsilcisidir. Meral’i sevmektedir ancak daha sonra ayrılırlar. Aydın bir kişidir. Entelektüeldir ve çok çalışır.

Mefharet: Duyduklarıyla hareket eden ve küçük şeyleri de büyüten bir kadındır. Şüpheci bir yanı vardır. Selmin’in annesidir.

Selmin: Mefharet Hanım’ın kızıdır. Güzel, çekici, özgürlüğünü arayan bir kızdır. Ferhat ile evlenmek ister ve bu uğurda oyunlar oynar.

Ferhat: Selmin’in nişanlısıdır. Eğlenceye düşkün bir yapısı vardır ve Samim’e cephe alır.

Besim: Olaylara gözleyerek bir yaklaşımda bulunan şahıstır. Samim ve Mefharet’in kardeşidir. Romanda Batı’nın materyalist unsurları Besim tarafından temsil edilir.

Meral: Ferhat’ın kardeşidir. Yanarak ölür. Maddeye bağımlı bir kişidir.

ÖZET:

Samim, Mefharet ve Besim Yeşilköy’de babalarından kalma bir köşkte otururlar. Samim kendine has düşünceleri olan aydın bir kişi, Mefharet ise her şeyi büyüten bir mizaca sahip dul bir kadındır. Besim’in ise tek derdi midesi ve zevkleridir. Samim’in Meral’le geçmişe uzanan bir gönül ilişkisi vardır. Mefharet Hanım’ın kızı Selmin ile Ferhat’ın da gönül ilişkileri vardır ancak araları bozuktur. Mefharet Hanım Arnavutluk tartışmasından dolayı Ferhat’ı evden kovmuştur. Selmin ise bundan dolayı annesinden intikam alma peşindedir.

Mefharet hanım kızının hamile olduğundan şüphelenir. Bunun üstüne giden Mefharet kızının Samim’den hamile kaldığını düşünür. Samim’in günlüklerini Besim’le birlikte okurlar. Şüpheler daha da artarken Selmin kendisinin eve aldıkları ve yemek verdikleri “aç adam”dan hamile kaldığını söyler. Bu Selmin’in nişanlısı Ferhat’ı evden kovan annesinden intikam almak için oynadığı bir oyundur. Ferhat’ın kız kardeşi Meral’e Samim’in ilgisi de devam etmektedir. Ancak Meral, Feriha ile Fransa’ya kaçmaya çalışır. Bunu haber alan Ferhat kardeşini eve kapatır ve baskı uygular. İntihar etmeyi düşünen Meral ise kaza sonucu eteğine benzin döker ve yanlışlıkla ateş alan eteğinin tutuşması ile kendisi de kısa zamanda yanar ve ölür.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?