Yalnız Efe Hikaye  Özeti | Ömer Seyfettin

  • 25 Şubat 2019
  • 2.224 kez görüntülendi.

Yalnız Efe Hikaye  Özeti Ömer Seyfettin

Yazarımız Ömer Seyfettin hikaye olarak başladığı eserini roman olarak tamamlamak istemiştir fakat yarım kalmıştır. Eserde babası eşkıyalarca öldürülen bir genç kızın babasının katillerinin cezalandırılmadığını görmesi sonucu adaleti, sağlamak amacıyla dağa çıkması ve sonunda kırklara karışması teması işlenmiştir.

TÜRÜ : Hikaye

YAZAR: Ömer Seyfettin

ÖNEMİ: Ömer Seyfettin , hikaye alanında oldukça fazla eser vermiştir. Hikayeyi , bağımsız bir tür haline getirip ; meslek olarak kabul görmesini sağlamıştır. Yalnız Efe eseri de bu hikayelerinden biridir. Ömer Seyfettin eserlerinde her zaman gerçeklikten yola çıkmış , yaşanmış olayları ele almıştır.

KONUSU:  Tefeci Eseoğlu’nun , Yörük Hoca’ya borcu vardır. Yörük Hoca alacağını istemeye gittiğinde Tefeci Eseoğlu borcunu ödemez. Yörük Hoca’yı öldürtür. Hükümet bu ölüme rağmen Tefeci Eseoğlunu tutuklamaz , hak yerini bulmaz. Yörük Hoca’nın kızı Kezban Yalnız Efe olarak dağlara çıkar ve babasının intikamını alacağı tüm köye duyurur. Kezban , dediğini yapar ve babasının intikamını alır.

ŞAHIS KADROSU:

Kezban : Yörük Hoca’nın kızıdır. Adaletsizliğe karşı Yalnız Efe olur.

Yörük Hoca  : Yalnız Efe’nin babasıdır.Tefecinin emri ile  haksız yere öldürülmüştür.

Tefeci Eseoğlu  : Yörük Hoca’yı öldürme emrini veren kişidir. Yörük Hoca’ya borçludur.

Yalnız Efe Hikaye Özeti

Tefeci Eseoğlu’nun , Yörük Hoca’ya borcu vardır. Yörük Hoca alacağını istemek için Eseoğlu’nun kapısına gider ve parasını ister. Tefeci Eseoğlu borcunu ödemez , çiftlikteki kahyanın kardeşine Yörük Hoca’yı öldürmesi için emir verir. Yörük Hoca öldürülür. Hükümet bu ölüme ve köylünün ısrarına rağmen Eseoğlu’nu tutuklamaz. Yörük Hoca’nın daha on altı yaşında ki kıza Kezban babasının intikamını alacağını tüm köye duyurur. Yalnız Efe olan Kezban kuşanıp dağa çıkar ve tüm köye bunu söyler. Köylüler olacakları merak içinde beklerken , Yalnız Efe dediğini yapar . Tefeci Eseoğlu’nu öldürür ve babasının intikamını alır. Bundan sonra da köylüye haksızlık eden ve onları sömüren kim varsa adalet sağlamak için dağda kalır. Bu olaylar üstüne asker dağa çıkar ve Yalnız Efe’yi yakalamak ve öldürmek için onu ararlar. Bulduklarında ateş yağmuruna tutarlar fakat Yalnız Efe onlarla çatışmak istemez. Askerler ateşi kesip Yalnız Efe’nin öldüğünü düşünür , yanına giderler. Yanına gittiklerinde namaz örtüsü ve seccadeden başka bir şey bulamazlar. Yalnız Efe , nur olmuştur , kaybolmuştur.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?