Yakın Tarihin Gerçekleri Özeti – İlber Ortaylı

  • 21 Mayıs 2021
  • 228 kez görüntülendi.

Yakın Tarihin Gerçekleri Özeti – İlber Ortaylı

Yakın Tarihin Gerçekleri 2016 yılında yayımlanan 256 sayfalık tarihi kitaplar kategorisindedir. Timaş Basım etiketiyle çıkan İlber Ortaylı kitabı büyük ilgi gördü. Hala en çok okunan kitaplar arasında yer alan Yakın Tarihin Gerçekleri kitabı özet yazımızı hemen okuyabilirsiniz. Tarihe ışık tutan kitapları seviyorsanız ve tarih konularına ilgiliyseniz mutlaka Türkiye tarihçilerinden Prof.Dr. İlber Ortaylı’nın Yakın Tarihin Gerçekleri kitabını okumalısınız. Türkiye tarihini yalnızca ders kitaplarından değil aynı zamanda farklı bakış açılarıyla da öğrenmek için en güzel kaynaklardan biri.

 

TÜRÜ

Tarihi Kitaplar

 ÖNEMİ

Yakın Tarihin Gerçekleri kitabı 19 ve 20. Yüzyıla dair tartışılan ve gündemden düşmeyen konulara ait İlber Ortaylı’nın görüşlerini içeren tarihi kitap. Kitap İlber Ortaylı ile yapılmış bir röportaj havasında geçiyor. Tarihi belgelerden ziyade İlber Ortaylı’nın kendi kişisel görüşlerine yer verilen kitap farklı bir tarihi gözler önüne seriyor.

 

Yakın Tarihin Gerçekleri Özeti

Kitap yakın Türkiye tarihi ile ilgili akademik bir çalışma ya da belgelerle desteklenen bir kitap olma özelliğinden uzakta tamamen İlber Ortaylı’nın bilgi birikimi ve deneyimine dayanan, onun görüş ve yorumlarından oluşan bir eser. Kitapta Türk Milliyetçiliği, Osmanlı Devleti’nde ve Balkan dünyasında Türk milliyetçiliğinin geldiği konum gibi konuları bu kitapta bulabilirsiniz. İtalya’nın Trablusgarp’ı işgali meselesi ve Türkiye ile Fransa arasındaki yüzyıllara dayanan dostluk gibi tarih bilgileri de yine İlber Ortaylı’nın yorumları ile aktarılmıştır. Devlet ve imparatorlukla ilgili pek çok merak edilen konu, birbiri hakkında birçok zıt görüşün olduğu bazı hassas konular İlber Ortaylı’nın görüş ve düşünceleri ile aktarılmıştır.

Hala günümüzde en çok konuşulan konulardan olan biri olan Sultan VI. Mehmed’in İstanbul’u terk edip İngilizlere sığınması ve Avrupa’da yaşamaya başlaması konusunda da görüşlerini ve bakış açısını okuyabilirsiniz. Bu konu üzerinde birkaç teori üzerinde durmak yerine farklı bir bakış açısı ile somut gerçeklere odaklanır. Sultan VI. Mehmed Vahideddin’in çokça bahsedildiği gibi basit bir hain veya korkak olmadığına, onun bazı kişisel değerlerinden bahsederek okuyucuyu farklı şekilde düşünmeye davet eder.

Yine tartışmalı konulardan biri olan İttihat ve Terakki Cemiyeti hakkında yazdığı yazılarla kendi düşüncelerini harmanlayarak okuyucuya sunar. Enver Paşa’nın hatalarının kaynağına iner ve yine başka bir bakış açısı kazandırmaya çalışır.

En ünlü Türk tarihçilerinden olan Prof.Dr. İlber Ortaylı daha birçok konuda görüşlerini bu kitapta derlemiştir. Adeta bir röportaj havasında geçen kitap okuyucuya modern Türkiye’nin ilk anayasası, Mustafa Kemal Atatürk gerçeği, diğer anayasalar, Cumhuriyet’in ulaşım hamleleri, hukuk eğitimi, Osmanlıdan günümüze elit kesim, Kıbrıs meselesi, 1945 ve sonrası… gibi birçok konuda ışık olacaktır.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?