Yahya Kemal Beyatlı Eser Özetleri

  • 28 Aralık 2017
  • 1.512 kez görüntülendi.
Yahya Kemal Beyatlı Eser Özetleri

Eski Şiirin Rüzgarıyla eser özeti: Yahya Kemal Beyatlı’nın altı bölümden oluşan şiir kitabıdır. Eserdeki bölümler şu şekildedir: “Selimname, Gazeller, Musammatlar, Şarkılar, ithaf, Kıt’alarBeyitler” Eserde Yahya Kemal divan şiirimizin şekil, dil ve söyleyiş özelliklerine bağlı kalmıştır.

Aziz İstanbul eser özeti: Yahya Kemal nesir türü kaleme aldığı bu eserde 1913 ile 1954’e kadar geçen 41 yıllık süre içinde İstanbul üzerine yazdığı yazılar ve verdiği konferansları bir araya getirmiştir.

Kendi Gök Kubbemiz eser özeti:  Yahya Kemal Beyatlı’nın “Kendi Gök Kubbemiz, Yol Düşüncesi ve Vuslat” olmak üzere üç bölümden oluşan şiir kitabıdır. Kendi Gök Kubbemiz bölümünde “din, tarih, kahramanlık, mimari” gibi konuları işleyen şiirlere yer verilmiştir. Yol Düşüncesi adlı bölümde ise “rintlik, ölüm, sonsuzluk, fanilik, ufuk” gibi temalar yer almıştır. Vuslat bölümünde ise “aşk, özlem ve egzotik” temalarında şiirler vardır.

Eğil Dağlar eser özeti: Yahya Kemal Beyatlı’nın nesir türü eseridir. Eserini istiklal Harbi yıllarında yazmış ve içinde Milli Mücadele yazılarını bir araya getirmiştir.

 


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up