Yağmurlar ve Topraklar Kitap Özeti | Necati Cumalı

  • 11 Aralık 2018
  • 1.428 kez görüntülendi.
Yağmurlar ve Topraklar Kitap Özeti | Necati Cumalı

Yağmurlar ve Topraklar Kitap Özeti

Yağmurlar ve Topraklar romanı Necati Cumalı’nın yazdığı bir eserdir. Konusu, özeti, türü, şahıs kadrosu ve diğer bilgilerini sizler için derledik.

ROMAN: YAĞMURLAR VE TOPRAKLAR

YAZAR: NECATİ CUMALI

TÜRÜ: Sosyal roman

ÖNEMİ: Yeni İstanbul gazetesinin siparişi üzerine yazılması ve tütün üçlemesi olarak gördüğü serinin ikinci kitabıdır.

KONUSU: Urla’da yaşayan bir Avukat’ın, olanakların dar olduğu kasabadan ayrılmak istemesi ve yaşadığı aşk, Urla köylüsünün sorunları ile birlikte anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Avukat Nihat: Romanın ana karakteridir. Olaylar onun şahsında anlatılır. Kariyeri için Urla’dan ayrılmak ister. Perihan’dan ayrılmaz ve onu da İstanbul’a götürür.

Perihan: Nihat’ın sevdiği kadındır. Öğretmendir. Nihat’ın gelgitleri nedeniyle başkasıyla evlenme girişimi olur ama Nihat daha ağır basar.

YAĞMURLAR VE TOPRAKLAR ÖZETİ:

Nihat bir avukattır ve dört yıldır Urla’da avukatlık yapmaktadır. Güvenilen ve sevilen biridir. Ancak Urla’da kalmaz istemez. Nedeni ise kariyeridir. Sevdiği öğretmen Perihan’ı bile bırakıp gitmek ister ancak daha fazla bağlanır. Perihan ise ona ayrılmak istediğini bildirerek Cengiz Girne ile evlenmeye karar verir. Ancak buna Nihat engel olur ve Perihan’ı evlenmeye ikna eder. Birlikte İstanbul’a giderler. İstanbul’da gazetede çalışmaya başlayan Nihat burada Urla’nın ve halkın sorunlarını anlatır. Nihat’ın yaşamı çerçevesinde köylülerin yaşadıkları göç, yoksulluk, haklı haksız mücadelesi gibi konular da romanda yer bulur.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up