Yağmur Beklerken Roman Özeti | Tarık Buğra

  • 22 Nisan 2019
  • 1.439 kez görüntülendi.

Yağmur Beklerken Roman Özeti | Tarık Buğra

Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı’nın önemli ve saygın yazarlarından Tarık Buğra’nın Yağmur Beklerken eseri  1929 büyük ekonomik buhranı ve buna eşlik eden ağır kuraklık tehlikesi , taşrada yaşayan insanlara bu olayların yansıması ve verilen tepkilerini görmekteyiz. O yılların nabzını hissettiren bir eserdir.

TÜRÜ: Roman

Diğer Roman Eser Özetlerini Görmek İçin Tıklayınız.

YAZAR : Tarık Buğra

ÖNEMİ : 1929 yıllarında siyaset , kuraklık , sistemin işlemesi hakkında o yıllara ışık tutan bir eserdir. Eser yayımlandığında çok ses getirmiştir ve daha sonra dizi olarak da kurgulanıp çekimleri yapılmıştır. 1929-1930 Anadolu kasabasında ki insanların yaşamından bir kesit sunuyor.

KONUSU :1930 yıllarda ki siyaset ve  Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın şube açılışı konu edilir. Bu olaylarla birlikte aynı zamanda kuraklık , Şeyh Sait İsyanı, Takrir-i Sükûn Yasası vb. şeyler gerçekleşmiştir. Anadolu halkına bu olayların sonuç ve  yansıması anlatılmaktadır.

ŞAHIS KADROSU:

Avukat Rahmi Bey : Anadolu kasabasında yaşayan avukat bir adamdır. Anne ve babası erken yaşta ölünce amcası ile yaşamaya başlar. Rahmi Bey ‘de kasabanın sevilen sakinlerindendir.

Rıza Efendi : Rahmi Bey’in amcasıdır. Kasabanın sevilen ve saygı duyulan sakinlerinden biridir.

Kenan Bey : Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın kurucusu olan Kenan Bey , Rahmi Bey’e partisine katılması için teklifte bulunur ve daha sonra rahatsızlanır.

Yağmur Beklerken Roman Özeti

Anadolu kasabalarının birinde Cumhuriyet Halk Fırkası Dönemi’nde halkın yararlanabileceği park açılışı yapılır. Parkın açılışıyla Halk Fırkası’na olan güven ve sevgi daha birbiri ile pekişir. Avukat Rahmi Bey bu Anadolu kasabasında yaşamaktadır. Küçük yaşta anne ve babasını kaybedince amcası Rıza Efendi ve onun ailesi ile yaşamaya başlar. Sade ve huzurlu yaşantıları vardır. Kasaba halkı tarafından da sevilen sayılan kişilerdir. Bir gün kasabaya bir haber gelir ; Gazi Paşa’nın kendi isteğiyle kurulacak yeni bir siyasi partiden söz edilir. Kasabada yankılanan bu haberin sonucu olarak partiye kasabadan kimin katılacağı merak konusu olur.

Kasabanın sevilen sakini Avukat Rahmi Bey’e , Kenan Bey tarafından teklif gelir . Rahmi Bey teklifi kabul eder ve bir çok kişiyi karşısına almış olur , artık zor günler onu beklemektedir. Rahmi Bey’in uğraşmakta olduğu kasaba halkı , aile yaşantısı ve düzeni her şey alt üst olmuştur. Bu çok partili hayata geçiş dönemi başarısızlıkla sonuçlanır ve Anadolu’nun bu tatlı kasabasındaki huzuru da alıp gitmiştir. Sakin ve huzurlu hayatını özleyen Rahmi Bey’de eski yaşamına dönmeye karar verir. Bu arada Ankara’dan bir telgraf alır. Telgraf da ise vekilliğinin kabul edildiği ve Ankara’ya gelmesi gerektiği yazmaktadır. Telgrafı okurken yanında amcası da vardır . Amcası zaten bu işlere baştan beri karşı olduğu için bu kararın gereksiz olduğunu ve eksik bir şeylerinin olmadığını normal sakin yaşamların da kalması gerektiğini söyler. Rahmi Bey’de amcasını dinleyerek vekilliği ret edip eski yaşantısına döner.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?