Yabancı Roman Özeti | Albert Camus

  • 28 Temmuz 2019
  • 1.022 kez görüntülendi.

Yabancı Roman Özeti | Albert Camus

Yabancı eseri , yazar Albert Camus’un en tanındık ve en popüler romanıdır. Roman dünya çapında en çok dile çevirilen ve en çok satanlar arasındadır ve bu zirvedeki yerini hala korumaktadır. Albert Camus’un en gizemli , en farklı bulunan bu eseri dünya klasikleri arasında yer almaktadır. Romanın baş kahramanı Meursault olayları kendi ağzından anlatmaktadır , yani eser ben merkezli öznel anlatım göstermektedir.

TÜRÜ :  Roman

YAZAR : Albert Camus

KONUSU: Cezayir ülkesinde bazı olaylar sonucu yanlışlıkla bir Arap uyruklu vatandaşı öldüren Meursault mahkemeye çıkar. Mahkemede kendi ile iç hesaplaşması,insanlara ve benliğe yabancılaşmasını görmekteyiz. Varoluşçu anlayışa göre yaşayan , insanların ve hayatın boş olduğunu düşünen kahramanımız , ölümü kaygısızca beklemektedir. İnsanların bu kadar sistematik bir evrende makineleştiğine inanmaktadır.

ÖNEMİ:  Yazarın en önemli ve en bilindik eseridir. Dünya klasikleri arasında yer almaktadır ve en çok satan romanlardan biridir. Eser bir çok dile çevrilmiştir.

Yabancı Roman Özeti

Meursault’un annesi , bakım evinde Cezayir’de kalmaktadır. Kahramanımız Meursault bir gün annesinin ölüm haberini alır ve cenazeyi teslim almak için otobüse binip annesinin kaldığı bakım evine gelir. Meursault’un hal ve tavırları diğer insanlar tarafından tuhaf ve pek hoş karşılanmaz. Annesinin ölümüne rağmen oldukça sakin, fazla soğukkanlı ve rahattır. Annesinin naaşını görmek istememiş. Bu durum içerisinde ki rahat tavırları ; sigara ve kahve içişi vs… Çevresindeki insanlar bu davranışına , bir üzüntü belirtisi göstermemesine şaşırmış durumdadır. Aslında bu soğukkanlılığı Meursault’un aleyhinedir. Mahkeme de delil olarak kullanılacaktır. Annesini sevdiğini fakat sağlıklı düşünen her insanın sevdiklerinin ölümünü arzu ettiğini  söyler.

Bu cümlesi ile zaten ne kadar farklı bir düşünce yapısına ve karaktere sahip olduğunu bir kez daha gözeler önüne sermektedir. Annesinin ölümünden sonra Meursault’un bir sevgilisi olur. Tatlı, anlayışlı , sabırlı ve sevecen bir kadındır. Bir de çapkın bir arkadaşı vardır. üçü sürekli birlikte buluşup zaman geçirmeye başlarlar.Bir gün buluştukları esnada bir olay yaşanır. Bir anlaşmazlık olur ve olay sonuçlandığında ise Meursault bir Arap’ı öldürmüştür.Bu ölümün yanlışlıkla olduğunu ve güneşten kaynaklandığını söyler fakat mahkeme süreci başlamıştır. Meursault’un bu davası oldukça fazla dikkat çeker. Basında bile dava hakkında yazılar yer almaya başlamıştır. Duruşma zamanı herkes mahkeme salonunda beklemektedir. Bu duruşmadan sonra ise babasının ölümü ile ilgili duruşma gerçekleşecektir. Savcı babasının ölümünden de sorumlu tutacaktır.

4.4/5 - (14 votes)
Popüler Aramalar

Yorumlar (11 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?