Vurun Kahpeye Roman Özeti – Halide Edip Adıvar

  • 20 Ocak 2018
  • 15.602 kez görüntülendi.
Vurun Kahpeye Roman Özeti – Halide Edip Adıvar

Vurun Kahpeye Roman Özeti

Vurun Kahpeye, Aliye adlı genç ve idealist bir öğretmenin bir köyde Yunanlılara ve cahil köy halkına karşı verdiği mücadeleyi anlatan bir eserdir. Bir öğretmenin gözüyle Anadolu ve Kurtuluş Savaşı anlatılmıştır. Halide Edip Adıvar’ın önemli eserlerden biridir.

ROMAN: VURUN KAHPEYE

YAZAR: HALİDE EDİP ADIVAR

TÜRÜ: Milli Mücadele romanı

ÖNEMİ: Bir öğretmen gözüyle Kurtuluş Savaşı’nı anlatması açısından önemlidir.

KONUSU: Aliye adlı idealist bir öğretmenin, Yunanlılara ve onların işbirlikçilerine karşı verdiği mücadeleler ve hazin ölümü romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Aliye: Romanın ana kahramanıdır. Cesur, idealist bir öğretmendir. Yunanlılarla ve onun işbirlikçileriyle mücadele eder. Galeyana gelen köylü tarafından öldürülür.

Hoca Fettah: Köyün imamıdır. Aliye’ye sahip olmak ister. Yunanlılarla işbirliği yapar.

Tosun Bey: Yunanlılara karşı kahramanca savaşan bir şahıstır.

ÖZET:

Aliye çocuklara ders vermek için köye gelmiştir. Burada Ali Rıza Efendi’nin evinde kalacaktır. Ali Rıza Efendi ile karısı, yıllar önce kaybettikleri kızlarıyla aynı yaşta olduğu için Aliye’yi çok sevip sahiplenmişlerdir. Yunan işgali de yaklaşmaktadır. Köyün önde gelenlerinden bazıları, çıkarları için düşmana yardım etmektedir. Köyde bulunan İmam Fettah, Aliye’ye sahip olmak için düşmanla işbirliği yapmıştır. Tosun Bey ise düşmanın gidişatını yavaşlatmak için elinden geleni yapar. Yunanlılar köye girdiğinde Fettah Hoca, canla başla Yunanlılar için çalışır. Öğretmen Aliye ise köydeki çocuklara vatanseverliği aşılamaktadır. Yunanlılar köyde iken Ali Rıza Bey’i tutuklamışlardır. Aliye ise onu kurtarmaya karargâha gittiğinde Yunan komutanın uygunsuz teklifleriyle karşılaşmıştır. Hoca Fettah ise düşman işbirlikçileriyle beraber köylüyü galeyana getirerek Aliye’ye karşı tavır alır. Hainlere karşı tek başına mücadele eden Aliye, bu kişiler tarafından öldürülmüştür.

Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up