Vurun Kahpeye Roman Özeti – Halide Edip Adıvar

  • 20 Ocak 2018
  • 20.685 kez görüntülendi.
Vurun Kahpeye Roman Özeti – Halide Edip Adıvar

Vurun Kahpeye Roman Özeti-Halide Edip Adıvar

Milli Edebiyat Dönem yazarlarından Halide Edip Adıvar’ın ; Vurun Kahpeye eseri , Aliye adlı genç ve idealist bir öğretmenin bir köyde Yunanlılara ve cahil köy halkına karşı verdiği mücadeleyi anlatan bir eserdir. Bir öğretmenin gözüyle Anadolu ve Kurtuluş Savaşı anlatılmıştır. Halide Edip Adıvar’ın önemli eserlerden biridir.

ROMAN: Vurun Kahpeye

YAZAR: Halide Edip Adıvar

TÜRÜ: Roman (Milli Mücadele )

ÖNEMİ: Bir öğretmen gözüyle Kurtuluş Savaşı’nı anlatması açısından önemlidir. Halide Edip Adıvar son derece gerçekçi ve detaylı anlatımı ile o anları kaleminin gücü ile anlatmıştır. O dönemde hayatlarını , canlarını önemsemeyen kahraman kadınların etkili yönlerini eserde görmekteyiz. Roman , dönem için bir kanıt, belge niteliği taşımaktadır.

KONUSU: Aliye adlı idealist bir öğretmenin, Yunanlılara ve onların işbirlikçilerine karşı verdiği mücadeleler ve hazin ölümü romanın konusudur.Eser okuyanları oldukça etkilemektedir.

Diğer Milli Edebiyat Dönem Eser Özetleri İçin Tıklayınız.

ŞAHIS KADROSU:

Aliye: Romanın ana kahramanıdır. Cesur, idealist bir öğretmendir. Yunanlılarla ve onun işbirlikçileriyle mücadele eder. Galeyana gelen köylü tarafından öldürülür.

Hoca Fettah: Köyün imamıdır. Aliye’ye sahip olmak ister. Yunanlılarla işbirliği yapar.

Tosun Bey: Yunanlılara karşı kahramanca savaşan bir şahıstır.

[Adsense]

Vurun Kahpeye Roman Özeti

Aliye çocuklara ders vermek için köye gelmiştir. Burada Ali Rıza Efendi’nin evinde kalacaktır. Ali Rıza Efendi ile karısı, yıllar önce kaybettikleri kızlarıyla aynı yaşta olduğu için Aliye’yi çok sevip sahiplenmişlerdir. Yunan işgali de yaklaşmaktadır. Köyün önde gelenlerinden bazıları, çıkarları için düşmana yardım etmektedir. Köyde bulunan İmam Fettah, Aliye’ye sahip olmak için düşmanla işbirliği yapmıştır. Tosun Bey ise düşmanın gidişatını yavaşlatmak için elinden geleni yapar. Yunanlılar köye girdiğinde Fettah Hoca, canla başla Yunanlılar için çalışır. Öğretmen Aliye ise köydeki çocuklara vatanseverliği aşılamaktadır. Yunanlılar köyde iken Ali Rıza Bey’i tutuklamışlardır. Aliye ise onu kurtarmaya karargâha gittiğinde Yunan komutanın uygunsuz teklifleriyle karşılaşmıştır. Hoca Fettah ise düşman işbirlikçileriyle beraber köylüyü galeyana getirerek Aliye’ye karşı tavır alır. Hainlere karşı tek başına mücadele eden Aliye, bu kişiler tarafından öldürülmüştür.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. BedirhanMert dedi ki:

    Özet çok işime yaradı teşekkür ederim.

  2. Alperen dedi ki:

    Çok sürükleyici bir kitap. Üstadın ele aldığı önemli eserlerden biri.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up