Veba Geceleri Roman Özeti – Orhan Pamuk

  • 10 Haziran 2021
  • 614 kez görüntülendi.

Veba Geceleri Roman Özeti – Orhan Pamuk

Veba Geceleri 22 Mart 2021 tarihinde yayımlanan 544 sayfalık yerli romanlar arasında yer almaktadır. Yapı Kredi Yayınları etiketiyle raflarda yerini alan Veba Geceleri kitabı özeti oldukça merak ediliyor. Yaklaşık 120 yıl öncenin, Osmanlı’nın yakın tarihini ve oldukça önemli olan olayları anlatıyor. Ana karakterler oldukça fazla. Tarihsel ve kurgusal hikâye ve yaratılan kurgusal mekanlar büyük ilgi çekiyor. Özellikle Minger Adası, detaylı betimlemelerle adeta resmedilmiş.

 

TÜRÜ

Tarihi Roman

ÖNEMİ

Bir Doğu-Batı romanın sentezi olan kitap ilk olarak 2017’nin sonbaharında çıkması planlandı. Orhan Pamuk Veba Geceleri kitabı için karakterlerini 30 yıldan fazladır kafasında kurguladığını belirtti.

Şahıs Kadrosu

 Kitap birden fazla ana kahramana sahip.

Pakize Sultan, V.Murat’ın en küçük kızı.

Damat Doktor Nuri, Pakize Sultan’ın eşi.

Bonkowski Paşa, eczacı.

Vali Sami Paşa, Minger Adası valisi.

Marika, Kolağası, Zeynep, Şeyh Hamdullah, Abdülhamit.

 

Veba Geceleri Roman Özeti

1900’lü yılların başında, Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı olan Minger Adası’nda ortaya çıkan veba salgınını durdurmaya çalışan karakterlerin başından geçen hikayeleri okuyoruz. Beşinci Murat’ın en küçük kızı Pakize Sultan ve eşi Doktor Nuri, Çin’de başlayan veba salgınında Müslümanlarla konuşmak ve onları karantinaya ikna etmek için Çin’e doğru yola çıkarlar. Aziziye gemisinde yolculuk yaparlar. Yolculuk sırasında da eczacı ve aynı zamanda karantina süreçleri konusunda uzman olan Bonkowski Paşa ve onun yardımcısı Doktor İlias ile karşılaşırlar. Bonkowski Paşa ile konuştuklarında Minger adasında da veba salgını başladığı haberini alırlar. Bu nedenle de Bonkowski Paşa ve yardımcısı Doktor İlias’ı Minger adasına bırakırlar. Diğerleri de Çin yolculuğuna devam eder. Fakat bir sabah Bonkowski Paşa’nın öldürüldüğü haberini alırlar. Abdülhamit Han onların hemen Minger Adasına gitmelerini ister. Bu sırada adanın valisi Sami Paşa; katil olarak bir tekke şeyhi olan Şeyh Hamdullah’ın üvey kardeşi olan Ramiz’i tutuklamıştır. Fakat idam cezası ertelenmiştir. Karantina zorluklarla devam ederken Komutan Kâmil de karantinayı kontrol etmesi için göreve getirilmiştir. Osmanlı Hükümeti Sami Paşa yerine adaya başka bir vali gönderir. İsyan çıkar. Yeni vali öldürülür ve Kâmil Cumhur reisi olur. Artık Minger Adası yeni bir devlet gibi hareket etmektedir. Kamil’in eşi Zeynep hamiledir ve vebaya yakalanarak vefat eder. Zeynep’ten bir hafta sonra Kâmil de vebadan hayatını kaybeder.

Veba gittikçe hızlanmış bir şekilde yayılırken Şeyh Hamdullah vebaya yakalanır ve ölür. Adamları da yönetimi Pakize Sultan ve Doktor Nuri’ye bırakır. Doktor Nuri tamamen sokağa çıkma yasağı ilan eder ve salgın biter. Arkasından Minger Adası ve Osmanlı tarafından Sultan ve Doktor Çin’e gönderilir. Çin’de 25 yıl kaldıktan sonra ise Londra’ya giderler.

4.7/5 - (4 votes)
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?