Ve Dağlar Yankılandı Özet

  • 21 Aralık 2021
  • 46 kez görüntülendi.

Ve Dağlar Yankılandı Özet

Ve Dağlar Yankılandı özet Khaled Hosseini tarafından yazılan bir kitaptır ve bununla birlikte Afgan tarihine çok fazla girmeyen bir kitap olmaktadır. Afganistan’da ana temayı oluşturan bu kitapla birlikte ülkedeki savaş ortamı, etkilerden çok koşulsuz sevgi, fedakarlıklar gibi konuların üzerinde durmaktadır. Afganistan kökenli Amerikalı ünlü yazar olan Khaled Hosseini merakla beklenen son romanı Ve Dağlar Yankılandı kitabı olmaktadır.

Özellikle Uçurtma Avcısı sonrasında popülerleşen bu kitabı adından söz ettirmeye başladı. Khaled Hosseini bu 8yeni romanı içerisinde Abdullah ile Peri’nin hikayesini anlatmaktadır. Annesiz olan iki kardeş Abdullah ile Peri karakterinin hayatı tam anlamıyla birbirlerinden ibaret olmaktadır. Babası ile çocuklarına iyi bir hayat sunmak için amansız yolculuğa çıkar. Kardeşlerin birbirlerine olan sadakati, babanın fedakarlığı, hayatın ihaneti gibi birçok konu kitap içerisinde önemli bir yer tutuyor.

Ve Dağlar Yankılandı Özet

Ve Dağlar Yankılandı özet Abdullah ile Peri genel olarak fakir bir aileden gelen çocuklardı. Fakat birbirlerine bağlı iki kardeş oldukları için mutlu hissediyorlardı. Peri’nin annesi Peri’yi doğururken kan kaybından öldü bu durum üzerine babası tekrardan evlendi ve bu evlilik sonrasında çocukların hayatı da tamamen değişti. Karısının kardeşi zengin bir çiftin yanında çalışıyorlardı fakat çiftin çocukları olmuyordu.

Peri’yi bu aileye evlatlık olarak verdiler fakat Abdullah, Peri’den ayrılmak istemez fakat 8 yaşında olduğu için elinden bir şey gelmez, Peri ise bu sırada gerçek ailesi ile görüşülmemesi için yasak konulur ve sonrasında dayısının da akraba izi yasaklanır. Peri’nin bir süre sonra yeni babası hastalanır, bu sebeple annesi ile beraber Paris’e gider. Peri artık büyür ve genç bir kız olur fakat annesini bir kazada kayıp eder.

Peri bir gün mektupla tüm gerçekleri öğrenir ve Abdullah adında bir abisi olduğunu hatırlar onu bulmak için kasabaya tekrar döner bu sırada Abdullah sürekli olarak Peri’yi aramıştır fakat bulamamıştır. Peri artık abisini bulur fakat Abdullah’ın durumu çok kötüdür ve kimseyi hatırlayacak durumda değildir. Bu sebeple Abdullah’ı bir huzur evine yerleştirirler ve eşyalarını karıştırırken Abdullah’ın kardeşine bıraktığı bir notu bulurlar, Abdullah senelerdir kardeş hasreti ile beraber içini yakan bir eksiklik vardır.

Ve Dağlar Yankılandı Karakterleri

Ve Dağlar Yankılandı karakterler genel olarak Abdullah ile Peri arasında geçer ve aslında kitap bu iki kardeşin olumsuz durumlar sonucunda ayrılması, birbirine hasret kalmasıdır. Abdullah, Peri’nin abisidir ve Periye adeta bir anne ve baba olmuştur, Peri için Abdullah’ın yapamayacağı bir şey yoktur ve aralarındaki bağ o kadar kuvvetlidir ki Abdullah Peri’nin tüy koleksiyonu tamamlaması için sahip olduğu tüy koleksiyonunun tamamlayabilesi için sahip olduğu tek çift ayakkabısını bile feda eder.

Ve Dağlar Yankılandı karakter analizi yapıldığı zaman Peri yeni bir anne babaya sahiptir ve taşındıktan sonra birçok şeyi unutur. Fakat gerçekler su yüzüne çıktığı zaman abisini bulmak için tekrar memlekete döner ve hep eksikliğini hissettiği gerçeklikleri bulmak ister. Ve Dağlar Yankılandı karakterleri bakıldığı zaman Peri’nin anne ve babası Peri’yi öz ailesinden tamamen kopartır.

Sonuç

Ve Dağlar Yankılandı kişiler ve özellikleri bakıldığı zaman nesiller ve kıtalardan geçerek kabilelerden başlayarak Paris San Francisco Tinos’un Yunan adalarına doğru bir yolculuğa çıkartan bu kitapta kişilerin yaşamı boyunca yaptığı seçimleri farklı kalıplara sokan toplum kuralları ile acıyı, hüznü, ayrılığı ve insanların birbirlerine açıklamadığı duyguları gözler önüne sermektedir. Afganistan kökenli olan Amerikalı ünlü yazar Khaled tarafından yazılan bu kitap aslında savaşın olumsuz sonuçlarını da yansıtır.

Ve Dağlar Yankılandı sonu nasıl bitiyor bakıldığı zaman Peri ile Abdullah’ın buluşması umulduğu gibi gerçekleşmez çünkü Abdullah çoktan hafızasını kaybetmiştir ve hasta durumuna gelmiştir. Peri ile Abdullah’ın trajik bir şekilde ayrılması ile birlikte çıktıkları hayat yolcuğunda birbirinden koparan kaderin farkında olmayan Abdullah ile Peri’nin hikayesi okuyuculara duygusallık katmaktadır.

Video kaynak

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?