Vadideki Zambak Roman Özeti |Balzac

  • 23 Haziran 2019
  • 544 kez görüntülendi.

Vadideki Zambak Roman Özeti |Balzac

Vadideki Zambak eseri 19. yüzyıl Fransız edebiyatının önde gelen isimlerinden Balzac’ın eseridir. Roman, 1836 yılında yayımlanmıştır. Balzac edebiyat dünyasına öncelikle oyun yazarak başlamıştır fakat eleştiriler sonucu roman yazmaya yönelmiştir. Balzac yaşamına oldukça fazla eser kaleme aldığı için bazı eserlerini bir başlık altında toplamıştır. Vadideki Zambak eseri de Taşra Yaşamından Sahneler başlığı altında yer almaktadır.

TÜRÜ :  Roman

YAZAR : Honore de Balzac

KONUSU:  Aşk temalı ve konulu bir romandır. Evliliğinde mutlu olmayan bir kadının , başka genç ve bekar bir adama aşık olması fakat kocasına ihanet etmeyi yakıştıramayıp , doğru bulmadığından , kendine de bu durumu yakıştıramadığından dolayı platonik olarak genç adama olan aşkının devam etmesini eserde görmekteyiz. 

ÖNEMİ: Romantizm ve gerçeklik akımını buluşturan gerçek bir aşk romanıdır. Bu iki akımı kullanarak kaleme alınmış eser dünya klasikleri arasında önemli sırada yer alıyor.Yazar Balzac’ın ; olgunluk çağındaki en önemli eseri olarak kabul edilmektedir.

Roman Karakterleri :

Kontes Henriette de Mortsauf : Kont Mortsauf’un karısıdır. İki çocuk annesi ,onurlu ama evliliği mutsuz giden bir kadındır. Evli olmasına rağmen genç Felix’e aşık olur.Onurundan ,kendine ,kocasına ,insana saygısından dolayı aşkını platonik olarak kalbine gömüp yaşar.

Kont Mortsauf: Kontes Henriette de Mortsauf’un kocasıdır. Kaba bir kişiliktir. Ruh sağlığı pek iyi olmayan bir adamdır.

Felix : Aristokrat bir ailenin çocuğudur. Genç  ve yakışıklıdır. İyi bir eğitim görmüştür fakat bu kadar özelliğine rağmen ailesinden yeterince sevgi görmediği için aklı ve duyguları arasında denge kurmakta zorlanır.

Lady Dudley : Paris’te Felix ile tanışan genç ve güzel kadındır. Felix bir an için ona aşık olduğunu düşünür.

Vadideki Zambak Roman Özeti

Saygın bir ailenin oğlu olan Felix bir gün babasının daveti üzerine bir baloya katılır orada bir kadını görür ve çok etkilenir. O kadına bir saygı sevgi oluşmuştur içerisinde ve bu kadını uzun süre unutamaz. Bir gün İndre nehrinin kıyısında Clochegourde Şatosunda bu genç kadınla karşılaşır. Bu kadın Kontes Henriette de Mortsauf’dur. Felix bir an için kadını , karşılaştıkları vadinin adı ile özdeşleştirir ; vadinin adı zambaktır. Henriette ise aynı zambak gibi güzel ,saf ve masumdur. Kontes Henriette ve Felix tanışırlar . Felix hayat hikayesini anlatır.Kontes Henriette ise mutsuz ve sorunlu kocası ile olan mutsuz evliliğinden bahseder. Karşılıklı hayatlarını anlatıp dertleşirler. Artık iki aşık gibi sürekli görüşüp konuşmaya başlarlar fakat bir gün Felix’in kariyeri için mevki sahibi olabilmesi için buradan ayrılması gerekir.

Felix ile Henriette iki yıl boyunca mektuplaşır , Felix kısa süre içinde iyi bir mevkiye gelmiştir. Aşkları daha da derinleşmiştir.İki yıldan sonra yüz yüze gelirler fakat Felix tekrardan Paris’e dönmek zorunda kalır. Felix Paris’te genç ve güzel Lady Dudley ile tanışır ve ona aşık olduğunu düşünür aslında ondan sadece etkilenmiştir. Ama bunu duyan Henriette hastalanır sonradan bu olayı unutmaya çalışsa da içinden hastalığı atamaz. Felix Lady’den sıkılıp Henriette’nin yanına döner .Henriette bu arada can çekişir ve Felix’e bir mektup yazar mektupta saf aşkı , iyi bir eş olmanın sorumlukları , kocasını terk etmeme sebepleri gibi açıklamaları, itirafları bulunur. Felix gittiğinde ise hastalıktan Henriette ölür. Felix mektubu alır ve Paris’e geri döner. Kendini tamamen işine verir.

 *****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?