Uzun Hikaye Özeti | Mustafa Kutlu

  • 17 Mayıs 2019
  • 6.152 kez görüntülendi.

Uzun Hikaye Özeti | Mustafa Kutlu

1940 yıllarında bir göç ile başlayan Ali’nin hikayesi 1970’li yıllara kadar gelişini göreceğiz. ” Uzun Hikaye ” dikkat çeken konusu ve işleyişi ile beyaz perdede ilham kaynağı olmuştur.

TÜRÜ :  Hikaye

YAZAR : Mustafa Kutlu

KONUSU:  Ali ve eşitlik adalet duygusu ile birlikte yol aldığı kasabalarda ki yaşam mücadelesini konu alır. Oğlu Mustafa’da tıpkı babası gibidir. Eser , içerisinde bir çok duyguyu aynı anda yaşatabiliyor. 1960 ve 1970 yıllar arasında ki baba oğul yolculuğunu konu etmiştir.

ÖNEMİ : Eser , Osman Sınav tarafından drama filmi olarak da beyaz perde de yer almıştır .

Şahıs Kadrosu :

Ali : Münire’ye aşık olur ve birlikte kaçıp yakalanmamak için şehir şehir dolaşırlar.

Münire : Ali’nin karısıdır. ikinci çocuğuna hamileyken sancılanıp ölür.

Mustafa : Ali ve Münire’nin oğludur.

Uzun Hikaye Özeti

Ali , Münire’ye aşık olur fakat Münire’nin ailesi İstanbul’un belalı , sinema işleten bir ailesidir ve bu evliliğe izin vermeyeceklerini bildikleri için Ali ve Münire onlara evlilikten bahsetmezler kaçarlar. Kaçarken de sinemayı ateşe verirler. Münire’nin ailesi peşlerine düşer . Ali ve Münire  yakalanmamak için şehir şehir , kasaba kasaba dolaşırlar. Tren onları nereye götürürse orası evleri oluyor. Mustafa adında bir evlatları olur. Mustafa 6 yaşına geldiğinde terk edilmiş bir vagonu kendilerine ev yaparlar. Ali bir okulda işe girer , Münire ikinci çocuğuna hamiledir. Münire bir gün sancılanır. Ali eve geldiğinde Münire’yi hastaneye götürür fakat Münire bebeği ile birlikte ölür.

O günden sonra Mustafa ve Ali için tren yolculukları yeniden başlar. Birkaç yer gezdikten sonra bir kasabaya yerleşirler. Ali burada daktilosu ile vatandaşların dilekçelerini yazmaya başlar. Mustafa 15 yaşına gelmiştir. Ali bir kulübe yapmak ister fakat belediye ile ters düşer , Ali’nin kulübesini yıkarlar. Mustafa’yı kaçırmakla tehdit ederler. Ali oğlu için kasabadan ayrılır. Baba oğul yine yollara düşerler ve bir kasabaya yerleşip bir kitapçı açarlar. Mustafa burada savcının kızına aşık olur fakat savcı tarafından hor görülür. Savcı Ali’yi tutuklatır ve hapishaneden çıkmaması için elinden geleni yapar.  Mustafa hem babasından hem sevdiği kızdan uzak düşmüştür , bir başına kalmıştır. Mustafa babasını son kez ziyarete gidip planını anlatıp ondan onay alır , babasının daktilosunu da alır. Babası ile vedalaşır. Mustafa ,sevdiği kızı kaçırır ve tren yolculuğuna başlar.

 

En Çok Okunan Eser Özetleri

Kürk Mantolu Madonna Özet – Sabahattin Ali

Hayvan Çiftliği Roman Özeti | George Orwell

Suç ve Ceza Roman Özeti | Dostoyevski*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?