Uzun Hikaye Özeti | Mustafa Kutlu

  • 19 Aralık 2021
  • 27.481 kez görüntülendi.

Uzun Hikaye Özeti | Mustafa Kutlu

Uzun Hikaye 1940 yıllarında bir göç ile başlayan Ali’nin hikayesi 1970’li yıllara kadar gelişini anlatmaktadır. Uzun Hikaye Özeti ni bu yazımızda bulabilirsiniz. Dikkat çeken konusu ve işleyişi ile beyaz perdede ilham kaynağı olmuştur.

Uzun Hikaye Kitabının  Özellikleri

Uzun Hikaye Kitabının Türü

Uzun Hikaye Kitabının türü hikayedir.

Uzun Hikaye Kitabının Yazarı

Uzun Hikaye Kitabının yazarı Mustafa Kutlu’dur.

Uzun Hikaye Kitabının Konusu

Uzun Hikaye, Ali ve eşitlik adalet duygusu ile birlikte yol aldığı kasabalarda ki yaşam mücadelesini konu alır. Oğlu Mustafa’da tıpkı babası gibidir. Eser , içerisinde bir çok duyguyu aynı anda yaşatabiliyor. 1960 ve 1970 yıllar arasında ki baba oğul yolculuğunu konu etmiştir.

Uzun Hikaye Kitabının Önemi

Uzun hikaye, Osman Sınav tarafından drama filmi olarak da beyaz perde de yer almıştır .

Uzun Hikaye Kitabının Karakterleri

Ali : Münire’ye aşık olur ve birlikte kaçıp yakalanmamak için şehir şehir dolaşırlar.

Münire : Ali’nin karısıdır. ikinci çocuğuna hamileyken sancılanıp ölür.

Mustafa : Ali ve Münire’nin oğludur.

Uzun Hikaye Özeti | Mustafa Kutlu

Uzun Hikaye Özeti | Mustafa Kutlu

Uzun Hikaye Özeti

Ali , Münire’ye aşık olur fakat Münire’nin ailesi İstanbul’un belalı , sinema işleten bir ailesidir ve bu evliliğe izin vermeyeceklerini bildikleri için Ali ve Münire onlara evlilikten bahsetmezler kaçarlar. Kaçarken de sinemayı ateşe verirler. Münire’nin ailesi peşlerine düşer . Ali ve Münire  yakalanmamak için şehir şehir , kasaba kasaba dolaşırlar. Tren onları nereye götürürse orası evleri oluyor. Mustafa adında bir evlatları olur. Mustafa 6 yaşına geldiğinde terk edilmiş bir vagonu kendilerine ev yaparlar. Ali bir okulda işe girer , Münire ikinci çocuğuna hamiledir. Münire bir gün sancılanır. Ali eve geldiğinde Münire’yi hastaneye götürür fakat Münire bebeği ile birlikte ölür.

O günden sonra Mustafa ve Ali için tren yolculukları yeniden başlar. Birkaç yer gezdikten sonra bir kasabaya yerleşirler. Ali burada daktilosu ile vatandaşların dilekçelerini yazmaya başlar. Mustafa 15 yaşına gelmiştir. Ali bir kulübe yapmak ister fakat belediye ile ters düşer , Ali’nin kulübesini yıkarlar. Mustafa’yı kaçırmakla tehdit ederler. Ali oğlu için kasabadan ayrılır. Baba oğul yine yollara düşerler ve bir kasabaya yerleşip bir kitapçı açarlar. Mustafa burada savcının kızına aşık olur fakat savcı tarafından hor görülür. Savcı Ali’yi tutuklatır ve hapishaneden çıkmaması için elinden geleni yapar.  Mustafa hem babasından hem sevdiği kızdan uzak düşmüştür , bir başına kalmıştır. Mustafa babasını son kez ziyarete gidip planını anlatıp ondan onay alır , babasının daktilosunu da alır. Babası ile vedalaşır. Mustafa tek başına tren yolculuğuna başlar.

Uzun Hikaye Özeti | Mustafa Kutlu

Uzun Hikaye Özeti | Mustafa Kutlu

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yorumlar (4 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?