Uzun Beyaz Bulut Gelibolu | Buket Uzuner

  • 13 Ekim 2018
  • 1.402 kez görüntülendi.

ROMAN: UZUN BEYAZ BULUT / GELİBOLU

YAZAR: BUKET UZUNER

TÜRÜ: Psikolojik-Sosyal roman

ÖNEMİ: İki düşman askerinin mektupları sayesinde geri dönüşler yapılarak anlatılmış bir roman olması bakımından önemlidir.

KONUSU: AvustralyalI bir genç kızın dedesinin izini bulmak için Gelibolu’ya gelmesi ve burada tanıştığı Beyaz Hala ile olan ilişkileri romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Viki: Dedesinin izini bulmak için Türkiye’ye gelen Avustralyalı bir genç kızdır. Duydukları ve yaşadıklarıyla Türkiye’de büyük bir duygu yoğunluğu yaşar. Ali Osman’dan etkilenir.

Beyaz Hala: Çanakkale Gazisi Gazi Alican Çavuş’un kızıdır. Çok hürmet gösterilen bir bayandır. Köylüler arasında manevi değeri vardır. Viki’yi aydınlatmaya çalışır.

Ali Osman: Beyaz Hala’nın torunudur. Avukattır. Kişiliği ve görüntüsü ile Viki’nin hayalindeki insan olur.

 

ÖZET:

Avustralyalı genç turist Viki Gelibolu’yu ziyaret eder. Dedesinin mezarını bulamaya çalışır. Ancak Çanakkale Gazisi Gazi Alican Çavuş’un kendi dedesi olduğunu iddia etmesi ülkede büyük bir ses getirir. Çanakkale Gazisi Gazi Alican Çavuş’un yaşayan tek kızı Beyaz Hala ise Viki’yi evine alır ve olayları aydınlatmak için onu misafir eder. İkisi de elindeki mektupları paylaşırlar. Viki’yi dış hadiselere karşı koruyan Beyaz Hala, Viki’nin gözünde çok önemli bir kişidir. Beyaz Hala’nın sözleri ve davranışları kendisini çok etkiler. Beyaz Hala’nın torunu Ali Osman ise olaylara dâhil olur. Ali Osman Viki için duygularını kontrol edemeyeceği bir adam haline gelir. Hem bu duygular hem de öğrendiği bilgiler ile büyük bir yoğunluk yaşar.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?