Unutma Bahçesi Roman Özeti | Latife Tekin

  • 17 Eylül 2018
  • 1.117 kez görüntülendi.

ROMAN: UNUTMA BAHÇESİ

YAZAR: LATİFE TEKİN

TÜRÜ: Otobiyografik/Psikolojik roman

ÖNEMİ: Yazarın kendi dediği gibi hayatından izler taşıyan bir roman olması ve unutma, anımsama ve hatırlama üzerine yazılmış bir roman olması açısından önemlidir.

KONUSU: Şeref adlı bir adamın dünyanın kötülüğünden uzaklaşmak adına oluşturduğu unutma bahçesi ve bu bahçenin misafirlerinin içsel yolculukları romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Şeref: Varlıklı bir ailenin oğludur. Unutma Bahçesi’nin üzerinde kurulu olan arazinin sahibidir. Unutma bahçesi yapmayı kararlaştırmıştır. Hemen öfkelenen bir yapısı vardır. Birçok bitki kitabı vardır ve iki yabancı dil bilir.

Tebessüm: Unutma Bahçesi adlı romanın hem kahramanı hem anlatıcısıdır. Yazarın otobiyografik olarak hayatından izler taşır. Sözünü sakınmayan cesur biridir.

Cömert: bir anlaşma sağlanırsa bahçenin dördüncü bahçıvanı olacaktır. Avcılığa meraklıdır. Gürültü ettiğini düşündüğü köpekleri vurur.

ÖZET:

Şeref erişilmez mutluluğu ifade edecek bir ada projesiyle yola çıkmış ama bunu başaramayınca bir Unutma Bahçesi kurmaya karar vermiştir. Yeni bahçıvan Cömert’tir. Tebessüm, Giray ve Olgun yeni bahçıvanı kapıda karşılarlar. Tebessüm ise arazide uzun süre dolaşır. Bahçıvan Cömert akşam yemeğinde de Şerefle tanışır. Şeref bahçıvana, bahçeye birçok misafirin geleceğini söyler. Ancak misafirler bahçede kendilerin sağlanan imkânlardan tam olarak hoşnut kalmazlar. Çünkü bu bahçede herkes tüm suçlarının bağışlanacağı umuduyla gelir ve kötülükten uzak olduklarını düşünürler. Cömert’in gelişi ile bahçede huzursuzluk başlar. Buradaki bir meyve ağacından altın parıltılar saçan tek meyvesini kopartarak bahçeye günahı bulaştırır. Cennetin yitirilmesinin sembolik ifadesidir bu. insanlar bundan sonra kötülüklerle karşı karşıya kalacaklardır. Kötülüklere rağmen delirmeden yaşayabilmenin tek yolu ise unutmaktır. Tebessüm roman boyunca geçmişini hatırlar ve öyküler şeklinde okuyucuya aktarır.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?