Üç Katlı Ev Roman Özeti | Yusuf Ziya Ortaç

  • 01 Aralık 2018
  • 687 kez görüntülendi.

ROMAN : ÜÇ KATLI EV

YAZAR: YUSUF ZİYA ORTAÇ

TÜRÜ: Sosyal Roman

ÖNEMİ: Türk toplumundaki aile yapısını anlatması, aile bireyleri arasındaki sorunların aileyi parçalayacağı gerçeğini anlatması açısından önemli bir eserdir. KONUSU: Büyükanne, babaanne, oğullar ve torunların iç içe yaşadığı üç katlı evdeki yaşananlar, kuşak çatışmaları ve ailenin dağılması romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Emekli General Hacı İsmail Paşa: Üç katlı evin sahibidir. Geleneksel bir yapısı vardır.

Teranedil Hanım: Hacı İsmail’in karısıdır.

Celal: Hacı İsmail’in oğludur. Ailesinin parçalanışını izler ve tüm sorunlarla savaşır.

Çevriye: Celal’in eşidir. Aldığı haberler yüzünden hafızasını kaybeder.

Bedia: Nişanlanacak durumda olan zengin bir adam ile ilişki yaşar. Sonunda ona evlilik kararı aldırır. Balo ve eğlenceleri çok sever.

Bahaddin: Önce solcu sonra sağcı olan torundur. Düşünceleri ve karıştığı işler sonucunda hapse atılır.

ÖZET:

Emekli General Hacı İsmail Paşa’nın üç katlı bir evi vardır. Evin birinci katında karısı Teranedil Hanım ile birlikte kendisi oturmaktadır. İkinci katında ise oğlu Celal ile gelini Çevriye vardır. Üçüncü katta ise torunları Bedia, Talat ve Bahaddin yaşamaktadır. Üçüncü katta oturan torunların arkadaş eğlenceleri ve yaptıkları gürültüler iyice sorun olmaya başlamıştır. Bedia kendisine çarpan arabanın sahibi iş adamı Halil Aker ile yakınlaşmaya başlamıştır. Ancak Halil Aker nişanlısı ile zorunlu olarak halayına gider. Bunu duyan Bedia ise kendisiyle oynandığını düşünerek sinirlenir. Piraye Hanım ise Halil’in gerçekten kendini sevdiğini söyler. Bedia ise Halil ile birlikteyken gittiği balolara ve partilere Piraye ile gitmeye başlar. Torun Bahaddin ise Marksizmi savunduğu için tutuklanır ve hapse atılır. Aile yavaş yavaş parçalanmaktadır. Çevriye hanım hafızasını kaybeder ve hastaneye yatırılır. Bedia’nın durumu içler acısıdır. Bahaddin tu- tukludur. Hacı İsmail Paşa ölmüştür. Halil Bey Bedia ile evlilik hazırlıkları yapar, Bahaddin milliyetçi olur. Üç katlı evde yeni bir hayat başlar.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?