Üç İstanbul Roman Özeti | Mithat Cemal Kuntay

  • 29 Kasım 2018
  • 4.592 kez görüntülendi.

Üç İstanbul Roman Özeti | Mithat Cemal Kuntay

ROMAN: ÜÇ İSTANBUL

YAZAR: MİTHAT CEMAL KUNTAY

TÜRÜ: Siyasal – Sosyal roman

ÖNEMİ: Ahlaki çöküntü ve siyasi iktidarsızlıkları anlatması, İstanbul’un üç ayrı döneminin siyasal olaylarını anlatması bakımından önemli bir romandır.

KONUSU: İstibdat, Meşrutiyet ve Mütareke yıllarında yaşayan Adnan Bey’in yaşadıkları, etrafındaki kişilerle olan ilişkileri ve dönemin siyasal hayatı romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Adnan Bey: Romanın başkahramanıdır. İstanbul’un üç dönemini İstibdat, Meşrutiyet ve Mütareke yıllarını onun yaşamından tanırız. Aşk ilişkileri de olan ve evlilikler yaşayan Adnan Bey’in siyasi kimliği de önemlidir. Adnan Bey veremden ölür.

Belkıs: Adnan Bey’in sevdiği kadındır. Sonradan onunla evlenir. Ancak Belkıs bir Rus Prens ile evlenerek kocasını bırakır. Rus adam umduğu gibi çıkmaz, çok zor günler geçirir ve sonunda intihar eder.

Süheyla: Adnan Bey’in ikinci eşidir. Adnan Bey’i çok sever ve ondan Selim adında çocuğu olur.

ÖZET:

Albay Salim Bey, 93 Harbi’nde şehit düşmüştür. Karısı ve sekiz yaşındaki oğulları Adnan İstanbul’a göç etmiştir. Adnan İstanbul’da Darüşşafaka’da okumuştur. Daha sonra da Mekteb-i Hukuk’u başarıyla bitirmiştir. Sabah gazetesinde edebiyat üzerine yazılar yazan Adnan, “Yıkılan Vatan” adlı da bir roman üzerinde çalışmaktadır. Annesi ise verem olmuştur ve Aksaray’da küçük bir evde yaşamaktadır. Adnan hayatını yazarlık ve öğretmenlikle kazanarak annesine bakmaktadır. Ders verdiği kişiler arasında Maliye Nazırı’nın kızı Süheyla, Erkan’ı Harb müşirinin evli kızı Belkıs da vardır.Süheyla Adnan’ı, Adnan ise Belkıs’a âşık olmuştur. Sonraki günlerde İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne giren Adnan Bey, bu cemiyetin güvenilir bir adamı olur.

Yıllar sonra Belkıs’ın kocasından ayrılması üzerine Adnan Belkıs ile evlenir. 1918 yılında Milli Mücadele günlerinde Mondros Mütarekesi başlar. Adnan bir kaçaktır ve İngilizler de onu aramaktır. Belkıs bir Rus prensi ile ilişki yaşar, Adnan’ı boşar onunla evlenir. Adnan ise daha sonra Süheyla ile evlenir. Ondan Selim adlı bir çocuğu olur. Annesi ve teyzesini veremden kaybeden Adnan, kendisi de vereme yakalanır ve ölür. Süheyla ise Adnan’ın kâğıtları arasında Belkıs’ın resmini bulur ve kocasının son anına kadar ona âşık olduğunu anlar ve artık onun için gözyaşı dökmez. Belkıs ise Rus adamla mutluluğu yakalayamaz ve Amerika’da intihar eder.

5/5 - (1 vote)
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?