Üç Aynalı Kırk Oda Hikaye Özeti | Murathan Mungan

  • 03 Aralık 2018
  • 493 kez görüntülendi.
Üç Aynalı Kırk Oda Hikaye Özeti | Murathan Mungan

HİKAYE: ÜÇ AYNALI KIRK ODA

YAZAR: MURATHAN MUNGAN

TÜRÜ: Fantastik – Postmodern hikâyeler

ÖNEMİ: Postmodern anlatılara örnek olarak gösterilmesi açısından önemli bir eserdir.

KONUSU: “Alice Harikalar Diyarında, Aynalı Pastane, Gece Elbisesi” adıyla üç uzun öykünün yer aldığı eserde aşk, cinsellik, yaşam, para, emek, ahlak ve ahlaksızlık gibi konulara yer verilmiştir.

ŞAHIS KADROSU:

Alice Star: Texas’ta büyümüştür. Sık sık evden kaçar. Acıları önemsemez. Büyük bir yıldız olur. Uzaylılar tarafından kaçırılır ve bir uzaylıyla aşk yaşar.

Aliye: Aynalı Pastane’de çalışan kasiyer kızdır. Hayal kuran bir şahıstır. Kötü yola düşer ve bu hayattan kurtulmak ister. Ama başaramaz.

Mardinli Ali: Kadınlık hevesi olan karakterdir ve aynanın içine girerek Aliye olur. Hüzünlü bir hikâyesi vardır.

ÖZET:

Alice Harikalar Diyarında adlı öykü büyük bir aşk hikayesidir. Öykü Texas ve uzayda geçer. Gerçek aşk dünyada değil uzayda, gerçek bir insanda değil bir androiddedir. Alice evden kaçar, ünlü bir pop yıldızı olur, sahnedeyken uzaylılar tarafından kaçırılır ve uzaylı bir adamla aşk yaşar ve sonunda dünyaya yani evine döner.

Aynalı Pastane adlı ikinci öyküde ise aynaların önemi anlatılır. Birey aynanın tutsağıdır. Aynaların içinden geçilir ve insanların hayatını değiştirir. Aliye de kötü yola düşmüştür ve hayatına aynadan baktığında kendisine acır. Aynaya girip gençliğinde bıraktığı hayatına dönmek istese de başaramaz.

Gece Elbisesi öyküsünde ise Mardinli Ali kimseden yeterince ilgi görmeyen bir kişidir. Ali’nin yaşadığı konakta herkes olağanüstü bir özellik taşır. Ali aynalara uzun uzun bakar ve kendini kadın olarak görür. Bir gün aynanın içinden geçerek bir başka bedende kadın olur. Adı da Aliye’dir.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.