Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu’nun Meydana Çıkışı Özeti

  • 07 Aralık 2018
  • 10.086 kez görüntülendi.
Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu’nun Meydana Çıkışı Özeti

Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu’nun Meydana Çıkışı Özeti

Üç Anadolu Efsanesi; Yaşar Kemal’in destan anlatıcısı kimliğini ön plana çıkarması açısından önemlidir. Köroğlu’nun Meydana Çıkışı, Karacaoğlan, Alageyik adıyla üç ayrı eserden oluşan Üç Anadolu Efsanesi okunması gereken bir üçlemedir.

ROMAN : ÜÇ ANADOLU EFSANESİ (KÖROĞLU’NUN MEYDANA ÇIKIŞI)

YAZAR: YAŞAR KEMAL

Üç Anadolu Efsanesi Üçlemesi Kitapları / Eserleri

1: Köroğlu’nun Meydana Çıkışı

2: Karacaoğlan

3: Alageyik

TÜRÜ: Sosyal – Aşk

ÖNEMİ: Köroğlu’nun Meydana Çıkışı, Karacaoğlan, Alageyik adıyla üç ayrı eserden oluşan Üç Anadolu Efsanesi; Yaşar Kemal’in destan anlatıcısı kimliğini ön plana çıkarması açısından önemlidir.

KONUSU: Ruşen Ali’nin Köroğlu adıyla nam salması ve Bolu Beyi ile yaşadığı olaylar eserin konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Köroğlu: Asıl adı Ruşen Ali’dir. Romanın asıl kahramanıdır. Babası Koca Yusuf’un gözlerine mil çekilip saraydan kovulmasından sonra Ruşen Ali kır atıyla büyük bir nam salar. Babasının işaret ettiği köpüğü içince ölümsüzlüğe ve güce ulaşır.

Koca Yusuf: İşinin ehli bir seyistir. Köroğlunun babasıdır. Üç tayını da Bolu Beyi’ne verir. Bolu Beyi işten anlamadığı için seyisin gözlerini kör eder. Bolu Beyi de Koca Yusuf’a haksızlık ettiğini sonradan anlayacaktır.

Bolu Beyi: Çok güçlü bir beydir. Koca Yusuf’un gözlerine mil çektirir. Osmanlı padişahları ile arası pek iyi değildir.

ÜÇ ANADOLU EFSANESİ KÖROĞLU’NUN MEYDANA ÇIKIŞI ÖZETİ:

Bolu Beyi Osmanlı padişahları kadar itibarlıdır. Ancak Osmanlı ile arası iyi değildir. Osmanlılarla arasını düzeltmek için çareler ararken Osmanlı, Bolu Beyi’nden at ister. Bunu fırsat bilen Bolu Beyi at yetiştiricisi Koca Yusuf’a en iyi üç atı getirmesini söyler. Koca Yusuf atları bulup getirir. Üç at da küçük olduğu için zayıftır. Bolu Beyi kendisiyle alay ettiğini düşündüğü için Koca Yusuf’un gözlerine mil çektirir ve Koca Yusuf’u çiftlikten kovar. Koca Yusuf’un oğlu Ruşen Ali ise korkak bir çocuktur. Eve gelirken aldığı iki ekmeği sokaktaki çocuklara kaptırır.

Bir gün sokakta çelimsiz bir köpeğin etini kaptırmamak için büyük köpeklerle mücadelesine şahit olur ve cesareti artar. Koca Yusuf kır atı almaya oğlu Ruşen Ali’yi gönderir. Bolu Beyi işine yaramadığını düşündüğü için atı geri verir. Koca Yusuf ata çok iyi bakar ve onu dillerde dolaşan bir at haline getirir. Koca Yusuf, rüyasında yaşlı bir adamla konuşur. Yaşlı adam ona ilerideki köpüğü alması gerektiğini ve içtiğinde gözlerinin açılacağını söyler. Ruşen Ali köpükleri almaya gider ve yolda köpükleri içer. Büyük bir güce ulaşan Ruşen Ali, ölümsüzlüğe ulaşır. Çamlıbel’e yerleşerek oranın sahibi olan eşkıya Köse Kenan’ı emrine alır. Ruşen Ali, Bolu Beyi’nin kız kardeşi Telli Nigar ile de beşik kertmesidir ve onunla evlenir. Çamlıbel’de zengin kervanları soyup fakirlere yardım ederek ün salar.

 

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.