Üç Anadolu Efsanesi Alageyik Özeti | Yaşar Kemal

  • 05 Aralık 2018
  • 16.058 kez görüntülendi.

Üç Anadolu Efsanesi, Yaşar Kemal’in destan anlatıcısı kimliğini ön plana çıkarması açısından önemlidir. Köroğlu’nun Meydana Çıkışı, Karacaoğlan, Alageyik adıyla üç ayrı eserden oluşan Üç Anadolu Efsanesi destansı roman özelliği göstermektedir. Mutlaka herkesin okuması gereken bir üçlemedir.

ROMAN: ÜÇ ANADOLU EFSANESİ (ALAGEYÎK)

YAZAR: YAŞAR KEMAL

TÜRÜ: Sosyal roman

Üç Anadolu Efsanesi Üçlemesi Kitapları / Eserleri

1: Köroğlu’nun Meydana Çıkışı

2: Karacaoğlan

3: Alageyik

ÖNEMİ: Köroğlu’nun Meydana Çıkışı, Karacaoğlan, Alageyik adıyla üç ayrı eserden oluşan Üç Anadolu Efsanesi; Yaşar Kemal’in destan anlatıcısı kimliğini ön plana çıkarması açısından önemlidir.

KONUSU: Geyik avcısı Halil ile Zeynep arasındaki aşk, onları ayırmaya çalışan Karaca Ali’nin sonu ölümle biten yaşamı romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Halil: Romanın başkahramanıdır. Gökdere köyünde yaşayan bir geyik avcısıdır. Geyikler onun için bir tutkudur. Evlendiği gün bile ava gider.

Karaca Ali: Sarıçalı köyünün en zengini olan şahıs, Halil ile kan davalıdır. Halil’in nişanlısı Zeynep’e âşıktır ve ona ulaşmak için her yolu dener. Halil tarafından kendi kurduğu pusuda öldürülür.

Zeynep: Halil’in nişanlısıdır. Ali tarafından da sevilir. Halil uğruna her şeyi yapar. Kendini kurşunların önüne atacak kadar onu çok sever. Halil’in ölümünden sonra o da uçurumdan aşağı atlar.

Üç Anadolu Efsanesi Alageyik Özeti

Gökdere köyünden Karaca Ali’nin ailesi ile Sarıcalı köyünden Halil’in ailesi arasında uzun zamandır bir kan davası vardır. Halil ile Zeynep nişanlıdır. Karaca Ali de Zeynep’e âşıktır. Karaca Ali geyik avına düşkün olan Halil’i dağda geyik avındayken öldürmek ister ama bir türlü başaramaz. Halil geyik avındayken Karaca Ali, Zeynep’i kendisine ister. Kimse Karaca Ali ile düşman olmak istemez ve bu nedenle bu işe karşı çıkmaz. Geyik avından dönen Halil olanları duyar ve yapılan düğün hazırlıklarını görür. Halil, Zeynep’ten vazgeçmez ve onunla evlenir. Karaca Ali ise olan onca olaydan sonra köyde aleyhine birçok laf edildiğini duyunca barış yapmaya karar verir.

Halil sürekli olarak geyik avına gitmektedir. Zeynep gitmemesi için yalvarsa da buna mani olamaz. Zeynep de Halil’in peşinden gider. Karaca Ali bir av esnasında Halil’i pusuya düşürür. Kurşunların önüne atlayan Zeynep Halil’i kurtarır ama kendisi de yaralanır. Zeynep bir cerrahın yardımıyla iyileşir. Karaca Ali, Halil’i kışkırtmak için sürekli olarak geyik taklidi yaptırır. Karaca Ali’nin çıkarttırdığı geyik seslerini duyan Halil düğün gününde bile dağa çıkar. Karaca Ali onu yine pusuya düşürür. Halil, Karaca Ali’yi öldürür ve kendisi de av dönüşü uçurumdan düşerek ağır yaralanır. Zeynep ise uçurumun başında atlayarak Halil ile birlikte ölür.

Popüler Aramalar

Yorumlar (2 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?