Tutunamayanlar Roman Özeti | Oğuz Atay

  • 08 Ocak 2019
  • 5.260 kez görüntülendi.

Tutunamayanlar Roman Özeti

Tutunamayanlar romanı edebiyatımızın ilk postmodern romanı olarak kabul edilmektedir. Oğuz Atay tarafından kaleme alınan Tutunamayanlar, belirli bir olayı sergilemekten çok; izlenimler, çağrışımlar, taşlamalar, ayrıntılar ve ruhsal çözümlemelerle oluşan sıra dışı romandır. Postmodern roman özelliği göstermesi açısından önemlidir.

KONUSU: intihar eden Selim Işık’ın hayatını araştıran Turgut Özben’in ortaya koyduğu yaşamlar ve kendisinin de alışkanlıklarından sıyrılarak yeni bir yaşama yönelmesi anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Turgut Özben: Yakın arkadaşı Selim Işık’ın intiharını araştıran kişidir. Törelerin etkisinde kalmasına rağmen sonraları bağsızlığa doğru kayar.

Selim Işık: İntihar eden şahıstır. Yaşadığı aşk ile beraber hayatta tek başına kalması onu intihara sürükler. Hayata tutunamamış bir şahıstır.

Günseli: Sıkıntılı ve asık suratlı bir bayandır. Selimle aşk yaşar.

ÖZET:

Genç bir mühendis olan Turgut özben yakın arkadaşı Selim Işık’ın intihar ettiğini gazetelerden öğrenir. Olaydan etkilendiği için gerçekleri gün yüzüne çıkarmaya çalışır. Selim’in arkadaşlarıyla görüşür. İlk görüştüğü Metin ve Esat’tır. Onlar Selimin gönül olaylarını anlatırlar. Selimin arkadaşlarından Kargı ise ona Selimin yazdığı altı yüz dizelik şiiri verir. Turgut Özben asıl duymak istediklerine ise Selimin aşk yaşadığı Günsel adlı kız aracılığıyla ulaşır. Anlatılanlara göre bu ilişki sonucunda Selim, Günsel’e mektup yazıp intihar etmiştir. Selimin ölmeden önce “Tutunamayanlar” adlı bir ansiklopedi hazırlaması da ilginçtir. Bir maddede Selim kendini anlatır. Hayata tutunamamıştır. Turgut Özben de kendisinin tutunamayanlardan olduğunu anlar. Evinden ayrılır ve gözden kaybolur.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?