Tütün Yorgunu Roman Özeti | Talip Apaydın

  • 09 Aralık 2018
  • 915 kez görüntülendi.
Tütün Yorgunu Roman Özeti | Talip Apaydın

ROMAN: TÜTÜN YORGUNU

YAZAR: TALİP APAYDIN

TÜRÜ: Sosyal roman

ÖNEMİ: Ödüllü bir roman olması ve ektiği tütünlerin kaygısını güden Türk köylüsünün sorunlarını anlatması açısından önemli bir eserdir.

KONUSU: Ektiği tütünlerin karşılığında değerini alıp almayacağı kaygısını güden ve hem yoksulluk hem de tütünlerini düşünmekten ruhsal bir bunalım yaşayan Ağ Osman’ın yaşam öyküsü romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Ağ Osman: Çalışkan bir Türk köylüsüdür. Tütün işiyle uğraşır. Tütünlerini düşünmekten ve yorgunluktan ruhsal bir hastalık geçirir. Tedavi yolları arayan ailesi onu Samsun’a götürür.

Durdu: Osman’ın eşidir. Kocasına sadık ve onun dediğini yapan bir kişidir.

Keçeci Dede: Hastaları iyileştirdiğine inanılan bir zattır. Kendisine gelenlerden para alıp onları soymakta ve ümitlerini sömürmektedir.

Memur Adil Efendi: Köye gelen sağlık memurudur. Osman’ı doktora götürmeleri için telkinlerde bulunur.

Sulhi Bey: Osman’ı tedavi eden ve aileye yardımcı olsan Samsun’daki doktordur.

ÖZET:

Köyde yaşayan Osman, aceleci bir şahıstır. Her işini hemen görüverir. Eşi Durdu ve kız Dürdane ile tarlada çalışmaktadır. Eşi ve kızını yavaş oldukları için sürekli uyaran Ağ Osman, tarlada çalışırken birden bir titreme hali almıştır. Eşi ve kızı telaşlanmış ve yardım istemişlerdir. Osman sürekli titremekte ve bağırarak tütünleri sayıklamaktadır. Cami hocasıyla muhtarda Osman’ın yanına gelmiştir. Ağ Osman onlara defolun diye bağırmıştır. Osman’ı Keçeci Dede’ye götürmeye karar verirler.

Keçeci Dede koynuna para koyulmasını ve kurban kesilmesini şart koşarak onu bir odaya direğe bağlamıştır. Koynundaki parayı almış, direğin etrafında bir iki defa dönmüş ve kesilen kurbanın da yarısını götürmüştür. Ancak yine iyileşemeyen Osman, tekrar bağırmaya ve titremeye başlamıştır. Sürekli “tütün, tütün” diye sayıklamaktadır. Köye gelen sağlık memuru Adil Efendi ise Osman’ı Keçeci Dede’ye götürdükleri için kızmıştır ve onu Samsun’a bir ruh doktoruna götürmelerini istemiştir. Bir öküz satıp samsunun yolunu tutan ailesi, Doktor Sulhi Bey’e muayene ettirmişlerdir. Sulhi Bey hastanede yatması için onlara yardım etmiş ve sorunun temelinin yoksulluk olduğunu söyleyerek burada kalırsa biraz düzeleceğini düşünmüştür. Ailenin ise tütün dizmekten başka çaresi yoktur.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up