Turfanda mı Yoksa Turfa mı? Eser Özeti

  • 13 Kasım 2017
  • 9.494 kez görüntülendi.
Turfanda mı Yoksa Turfa mı? Eser Özeti

TURFANDA MI YOKSA TURFA MI? ÖZETİ:

Turfanda mı Yoksa Turfa mı? Eser Özetini sizlerle paylaşmış bulunuyoruz. Mizancı Mehmet Murat tarafından kaleme alınan eser siyasi sosyal bir romandır. Tanzimat edebiyatında adı pek duyulmamış bir yazar olan Mizancı Mehmet Murat, bu eserle adını kalıcı hale getirmiştir. En bilinen ve tanınan eseri budur.

Turfanda mı Yoksa Turfa mı? eser özetiyle ilgili yorumlarını yazmayı unutmayınız. Ayrıca diğer Tanzimat edebiyatı eserlerine de bakabilirsiniz. Sitemizde tüm özetler olacaktır.

ROMAN : TURFANDA MI YOKSA TURFA MI?

YAZAR : MİZANCI MEHMET MURAT

TÜRÜ: Sosyal – Siyasal roman

ÖNEMİ: Tanzimat yıllarında köye yönelişin önemli eserlerinden kabul edilen roman, Mansur Bey şahsında Mehmet Mizancı’nın idealist kişiliğini anlatmasıyla önemlidir. (Tanzimat Dönemi köye eğilimle ilgili eserler: Karabibik, Bir Gerçek Hikaye, Bahtiyarlık, Turfanda mı Yoksa Turfa mı?)

KONUSU: Mansur Bey’in yaşadıklarını anlatan roman kalkınmanın köyden başlaması gerektiği düşüncesini bir çiftlik projesi ile açıklamaya çalışır. “Turfanda” yeni üretilmiş, “Turfa” ise acayip anlamına gelmektedir. Yeni mi Yoksa Acayip mi şeklinde bir isim romana ad olmuştur.

ŞAHIS KADROSU:

Mansur Bey: Romanın ana kahramanıdır, idealist bir şahıstır. Mansur Bey, Mizancı Mehmet Murat’ın idealist yanıdır. Vatanı için her şeyi göze almış ve 93 Harbi’nde yer almış bir kişidir.

TURFANDA MI YOKSA TURFA MI? ÖZETİ:

Mansur Bey, babası şehit olduktan sonra aslen Cezayirli olduğu için Cezayir’deki amcasına sığınmıştır. Amcası ise tam bir düzen adamıdır ve Fransızlarla düşüp kalkmaktadır. Mansur Bey burada rahat edemez. Tıp eğitimi alır ama siyasetle de yakından ilgilenir. İstanbul’a geldiğinde ise limanda Fransız parasının kullanıldığını, otel adlarının Fransızca olduğunu görür. Zengin amcası Şeyh Salih Efendi’ye giden Mansur Bey, İstanbul’da özellikle memurluklara eleştiri getirir. Emin Paşa da eleştirilerinden nasibini alır. Tam idealist olan Mansur Bey, Manisa çiftliğinde köylü için okul yaptırır. Bu okul çok başarılar kazanır. Bu çiftliğe yerleşip köylü için çalışmalar yapar. Romanın sonunda Mansur Bey 93 Harbi’nde Balkanlara gider ve savaşa gönüllü olarak katılır. İslam birliğini savunan ve haksızlıklara boyun eğmeyen bir şahıstır.

 


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up